Czy są na sali fani Tolkiena? :) A czy wiedzą, jakie miejsce było inspiracją dla górzystej doliny, chronionej rzeką Bruinen i magią Elronda, w której znajduje się siedziba Elfów, Rivendell?
Jest rok 1911. Młody, dziewiętnastoletni wtedy J.R.R. przebywa w Alpach Berneńskich. Jedym z celów 250 km wędrówki, jaką odbywa wyruszając z miejscowości Interlaken w towarzystwie swojego brata i zaprzyjaźnionej rodziny Brookes-Smith jest dolina Lauterbrunnen. To jedna z najgłębszych dolin w Alpach (różnica wysokości między najniżej położonym punktem w miejscowości Stechelberg, a najwyższym punktem – szczytem Jungfrau – wynosi 3 239 m). Dolina, w której znajdują się 72 wodospady, z których najsłynniejszym i najwyższym (niemal 300 m) jest wodospad Staubach*. Dolina, której podobieństwo krajobrazu do szkicu „Rivendell” Teda Nasmith’a (twórcy ilustracji m. in. do „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”), powstałego na bazie szkicu samego Tolkiena, wydaje się być niepodważalne.
Niecałe 20 km od doliny Lauterbrunnen znajduje się miejsce, na którego widok, poza okrzykiem 'wow!’, wydałam z siebie okrzyk 'Rivendell!’. Jeżeli Lauterbrunnental była inspiracją dla doliny Imladris (Rivendell w języku sindarin), to TO miejsce musiało jak nic być inspiracją dla samej osady Elfów!
Owo miejsce to jaskinie świętego Beatusa (St. Beatus-Höhlen), znajdujące się w malowniczej okolicy jeziora Thun. Jak głosi legenda zamieszkał w nich pierwszy apostoł Szwajcarii, święty Beatus, po wcześniejszym uporaniu się z poprzednim lokatorem – smokiem. Aby dostać się do wnętrza jaskiń trzeba pokonać kawałek stromej, lecz krótkiej i przyjemnej drogi.
Szkic „Rivendell” znajdziecie na stronie www.tednasmith.com/tolkien/rivendell;
informacje o Lauterbrunnental na www.lauterbrunnen.ch, a St. Beatus-Höhlen tutaj:www.beatushoehlen.ch.
* Wodospad Staubach był z kolei inspiracją dla Goethe’go („Pieśń duchów nad wodami”).
Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)
Unikalni użytkownicy: 16
Wszystkie wyświetlenia strony: 16