Sycylia informacje praktyczne

2

14 rzeczy, które musicie wiedzieć przed podróżą na Sycylię:
1) Sklepy – markety i supermarkety otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30- 13:30 oraz od godziny 16:30 do 20:30. W soboty – tylko i wyłącznie rano. W mniejszych miejscowościach (np. w Valderice) markety są również zamknięte w środę wieczorem.


2) Papierosy – papierosy można tutaj kupić tylko w specjalnych sklepach „Tabacchi”, które otwarte są od poniedziałku do soboty, od 8:00 do 20:30. Jeżeli nie zdążycie z zakupem papierosów w godzinach otwarcia sklepu, możecie skorzystać z automatu na papierosy, który zazwyczaj znajduje się przy każdym „Tabacchi”. Niestety – potrzebujecie włoską kartę ubezpieczeniową – także wskazana będzie pomoc jakiegoś zaprzyjaźnionego Włocha.


3) Apteki – godziny otwarcia aptek są takie same jak sklepów (poniedziałek – piątek w godzinach 8:30 – 13:30 i 16:30 – 20:30 oraz w sobotę 8:30- 13:30). Jednakże, codziennie inna apteka pełni całodobowy dyżur. Informację o dyżurach można znaleźć na TEJ stronie lub na drzwiach każdej apteki.

4) Dowód osobisty – we Włoszech każdy cudzoziemiec powinien posiadać przy sobie dowód osobisty. Podczas kontroli, możemy zostać zatrzymani do wyjaśnienia, jeżeli nie posiadamy dokumentu tożsamości.


5) Paragony – możemy zostać ukarani wysokim mandatem, jeżeli nie zabierzemy ze sobą paragonu fiskalnego. We Włoszech istnieje specjalna policja (Guardia di Finanza), która zajmuje się ściganiem nie tylko sprzedawców, ale także konsumentów, którzy nie wzięli ze sklepu lub restauracji paragonu. W zeszłym tygodniu jeden z turystów został ukarany wysokim mandatem.

6) Spanie na lotnisku – wielu z Was, zadaje nam pytanie czy możliwe jest przeczekanie do rana na lotnisku w Trapani? Niestety, NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI. Tuż po ostatnim przylocie, lotnisko jest zamykane na całą noc.


7) Picie alkoholu w miejscu publicznym – w przeciwieństwie do Polski – we Włoszech picie alkoholu w miejscach publicznych nie jest zakazane.


8) Służba zdrowia – pobyt w szpitalu jest darmowy jeśli posiada się ekuz. Opłata za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu jest niewielka (do ok. 30 euro).

9) Restauracje – restauracje i pizzerie otwarte są w porze lunchu oraz wieczorem – do późnych godzin nocnych. Najlepiej jeść w małych rodzinnych restauracjach. Ceny są bardziej znośne, a dania o wiele smaczniejsze.

10) Puby – życie nocne zaczyna się tutaj około godziny 23. Niech nie zdziwią Was pustki w pubach o godziny 21.

11) Cappucino tylko na śniadanie – Sycylijczycy piją kawę z mlekiem tylko na śniadanie. W porze lunchu i wieczorem – wyłącznie espresso.

12) Jakie produkty bardzo ciężko dostać na Sycylii? Ogórki, ogórki kiszone, kwaśną śmietanę, kapustę kiszoną, ocet, smalec, jogurt naturalny, wodę smakową (np. truskawkową czy cytrynową), ser feta, przyprawy (w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do wielu rodzajów przypraw – na Sycylii znajdziemy tylko kilka rodzajów – ale mamy za to możliwość zakupu świeżych przypraw). Jeżeli ktoś jedzie na wakacje – to przeżyje kilka albo kilkanaście dni bez tych produktów. Uwierzcie – na dłuższą metę bardzo ciężko bez nich żyć.

13) Parkowanie – na Sycylii obowiązuje trochę inne przepisy drogowe jeżeli chodzi o parkowanie. W niektóre noce nie można parkować samochodu na ulicy, ponieważ odbywa się sprzątanie miasta. Wszystkie zaparkowane samochody są wtedy odholowywane. Kilka dni temu, jednemu z turystów odholowano samochód. Za kilka tygodni ma wejść nowelizacja przepisów – wtedy napiszemy dla Was artykuł na temat tego, gdzie i kiedy możecie parkować oraz wyjaśnimy dokładnie, co oznaczają dane znaki drogowe.

14) Picie herbaty – Sycylijczycy nie piją herbaty… Chyba, że są chorzy. Nie zdziwcie się więc, gdy zostaniecie zapytani, o to czy źle się czujecie, gdy zamówicie herbatę.

Więcej informacji na temat Zachodniej Sycylii i Prowincji Trapani znajdziecie na moim portalu turystycznym www.trapani.pl oraz facebooku.

Jak i za ile dostać się na Sycylię? Zobacz promocje lotnicze, naszym partnerem jest – Skyscanner.


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułTajskie wakacje na motorze – Chiang Rai loop.
Następny artykułZapal świeczkę
Aleksandra
Od paru lat mieszkam w Trapani na Sycylii. Prowadzę portal turystyczny o Prowincji Trapani www.Trapani.pl i www.TurismoTrapani.com oraz Biuro Informacji Turystycznej. Wynajmuję także apartamenty w samym sercu starego miasta w Trapani - Angelo Apartments (www.angeloapartments.com)

2 KOMENTARZE

  1. Sycylia jest wspaniała! Spędziliśmy tam z narzeczonym 5 miesięcy w ramach erasmusa! Nie bójcie się autostopu, zwiedziliśmy w ten sposób całą wyspę 2000 km :) Dobrze mieć karton z nazwą miasta:) Mafia istnieje ale nie tyka się turystów, bo ma z nich dochody. Ludzie są przemili i pomocni, couchsurfing funkcjonuje bez zarzutu, ale dobrze mówić po włosku choć w podstawowym stopniu:) Choć zawsze pozostają jeszcze gesty i mimika;) Polecam http://www.zew-przygody.pl Znajdziecie tam szczegółowe info:) Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj