5 powodów, dla których warto się uczyć języka greckiego

6

Język grecki nie jest zbyt popularnym językiem wśród Europejczyków, jeśli chodzi o jego naukę. Owszem istnieje wiele szkół i uniwersytetów, które oferują studia greki klasycznej i języka nowogreckiego, jednak połączone one są zazwyczaj z łaciną lub wplecione w inny program studiów.

Po co więc uczyć się języka greckiego? Poniżej przedstawiam 5 powodów.

Łatwiej zrozumiesz inne języki

Starożytna Grecja i Rzym w znacznym stopniu wpłynęły na cywilizację europejską oraz na jej języki. Greka i łacina w okresie ich świetności stanowiły „lingua franca”, czyli wspólny język osób posługujących się różnymi językami. Stąd też miały wpływ na słownictwo wielu innych europejskich języków.

Greckie słowa do dziś są używane w dziedzinach takich jak nauka, medycyna, technika, informatyka oraz w życiu codziennym. Dzięki nauce języka greckiego będziesz w stanie szybciej zapamiętać te słowa i łatwiej przyswoić sobie ich znaczenie, nie tylko w języku polskim, ale też w innych językach, ponieważ brzmienie tych słów jest podobne.

(Tak na marginesie, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat wpływu języka greckiego na inne języki świata, w tym na język polski, koniecznie przeczytaj książkę „Η διαχρονική συμβολή της ελληνικής σε άλλες γλώσσες”, w której miałam swój skromny udział).

Lepiej poznasz kulturę grecką

Język i kultura są nieodłączonym elementem każdego narodu. Kultura grecka jest dość rozpowszechniona i wiele osób wie co nieco na jej temat. Jednak dopiero dzięki nauce języka greckiego będziesz w stanie zrozumieć Greków i ich mentalność.

Dowiesz się, że Grecy są narodem otwartym i przyjaznym, chętnie nawiązują nowe kontakty i są ciekawi świata. Mimo że w Europie panuje przesąd, że Grecy są leniwi, zrozumiesz, że nie wynika to ich z charakteru, lecz z mentalności, która nakazuje wszystko robić ze spokojem i bez pośpiechu (σιγάσιγά i χαλαρά idealnie określają grecki sposób bycia).

Łatwiej zdobędziesz ciekawą pracę

Z powodu tego, że grecki nie jest popularnym językiem wśród Polaków (a nawet ci, którzy mieszkają w Grecji nie znają go zbyt dobrze), łatwiej ci będzie otrzymać ciekawą propozycję pracy lub chociażby jednorazowego projektu. Przekonałam się o tym osobiście, gdy w zeszłym roku skontaktowała się ze mną grecka agencja organizująca śluby, która podjęła się zorganizowania ślubu polskiego, bardzo znanego, piłkarza i jego równie znanej narzeczonej.

Agencja ta miała problem, żeby znaleźć kogoś, kto mieszka w Atenach, mówi płynnie po polsku i grecku oraz mógłby uczestniczyć w ślubie jako tłumacz. Za kilka minut tłumaczenia (i szansę poznania sławnej pary) otrzymałam pokaźną sumę. Takich przykładów mam wiele, ale trzeba pamiętać o tym, że nie są one regularne.

Osiągniesz satysfakcję z nauki i poznawania niszowego języka

Im mniej popularny język, tym satysfakcja z jego nauki jest większa. Wiele osób będzie cię pytało, dlaczego uczysz się akurat tego języka. W ten sposób możesz zabłysnąć w towarzystwie i wyróżnić się na rynku pracy.

Znając grecki, zapłacisz mniej na wakacjach

W Grecji panuje taka niepisana zasada, że turyści, skoro mają pieniądze na wakacje, to mogą też zapłacić więcej za jedzenie czy pamiątki. W tawernach dostępne są dwa katalogi: dla turystów i dla Greków, które poza językiem, różnią się też ceną. W sklepach z pamiątkami, cena, która jest podana na produkcie również jest zawyżona. Jeśli odezwiesz się po grecku w miejscu turystycznym, możesz liczyć na to, że zapłacisz mniej. Sprawdziłam to wiele razy na własnej skórze.

Czy znasz jakieś inne powody, dla których warto się uczyć języka greckiego? Koniecznie napisz o nich w komentarzu.

*Artykuł opublikowany pierwotnie na blogu Powiedz to po grecku.


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułWyjątkowa kuchnia południa Włoch – Apulia
Następny artykułJestem Indonezja Jestem Pancasila
Zaneta Barska
Cześć! Nazywam się Żaneta Barska. Jestem tłumaczem języka greckiego i miłośniczką wszystkiego, co greckie. Moją misją jest promowanie języka greckiego i kultury Greków, aby jak najwięcej Polaków zainteresować tym krajem i pięknym językiem. Aby ułatwić im naukę języka greckiego, napisałam rozmówki polsko-greckie. Ponadto na moim drugim blogu Pod Akropolem na nowo odkrywam moje ukochane miasto - Ateny.

6 KOMENTARZE

  1. @kaml
    Zdecydowanie lepiej wszędzie mówić po grecku, zwłaszcza w tawernach i restauracjach, gdzie ceny dla turystów są zwykle 2 razy droższe. Nie wszędzie to się praktykuje, ale lepiej o tym wiedzieć :)

  2. to już wiem dlaczego w water parku na Kosie zapłaciliśmy za wstęp dla całej rodziny 30euro zamiast 60 ;) Racja :) Natomiast nie wiedziałam o tych innych cenach dla turystów w restauracjach. Wygląda na to, ze przy stoliku też trzeba będzie mówić po grecku :)

  3. Dziękuję za komentarze. Cieszę się, że miło wspominają Państwo Grecję i myślę, że to nas łączy. Ja o Grecji mogłabym mówić cały dzień! Pozdrawiam ciepło.

  4. Grecja tomoj ukochany kraj bo mieszkała tam16 lat tylko dlatego bo to wspaniali ludzie do wszystkiego maja spokojna odpowiedz !!!!Awrio ehi mera!!!!za to ich kocham obecnie mieszkam na Islandii i brakuje mi greków ludzi nie wspominając o kraju

  5. A tak jak Pani pisała,że grecy są do roboty ciżko nastawieni…chodzi mi o to,że co powiedzmy godzine robią przerwe na kawke lub krasi albo coś słodkiego.Wiem bo z grekami robiłem np.przy wymianie okien,rolet na nowe. I co jakiś czas nas właściciel wolał.To cośmy zrobili w 3 dni to była robota na 1 dzień ale mi to też pasowało.Pieniążki lepsze a robota lekka,fajnie sie z grekami i gada i robi.Pozdrawiam Panią.

  6. Grecja jest pięknym krajem który bardzo kocham, ludzie są tam mili i bardzo przyjacielsko nastawieni do wszystkich, w pewnej greckiej rodzinie mieszkałam 14 lat , utrzymujemy ze sobą stały kontakt, jestem częścią ich rodziny, zawsze mi we wszystkim pomagali….język grecki znam b.dobrze i naprawdę warto poznać ich język!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj