Australia – Cairns – Brama do Wielkiej Rafy Koralowej

0

Cairns, to miasto w północnej części stanu Queensland. Lot z Brisbane trwa 3 godziny. Z lotniska do miasta jeździ bus, którym można dojechać pod wskazany hotel. Bilety na busa kupujemy w hali lotniska nieopodal stanowiska odbioru bagażu. W okolicach Cairns jest dużo różnych atrakcji, ale nas interesowała Wielka Rafa Koralowa, to był główny cel naszej wizyty w tym mieście. Cairns jest najbardziej znaną bazą wypadową na rafę, na którą można dopłynąć łodzią w ciągu 1-1,5 godziny. 2 dniowy rejs statkiem to koszt 450 dolarów australijskich dla jednej osoby.

Wielką Rafę Koralową ( Great Barrier Reef ), tworzy ponad dziewięć tysięcy pojedynczych raf i dziewięćset wysp otoczonych rafami. Wielka Rafa Koralowa to największy na Ziemi wytwór organizmów żywych, widoczny nawet z kosmosu. Ja z kosmosu jej nie widziałam, ale już z samolotu wyglądała imponująco.
Na Wielkiej Rafie Koralowej żyje 2000 gatunków ryb, 4000 gatunków mięczaków, 400 gatunków koralowców, 500 gatunków wodorostów, są też oczywiście żółwie. Niestety nie spotkałam żadnego żółwia, to doskonały powód, żeby tam powrócić i ponurkować.
Wielka Rafa Koralowa obejmuje taka ogromna różnorodność życia, że została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ( w 1981 roku). Wielka Rafa Koralowa jest uznana jako jeden z siedmiu cudów świata przyrody na świecie.
Niestety, z powodu globalnego ocieplenia Wielka Rafa Koralowa z roku na rok coraz bardziej niszczeje. Koralowce blakną, bieleją, coraz cieplejsza woda powoduje, że glony które je porastają umierają. Zbyt duża ilość dwutlenku węgla powoduje, że koralowce powoli się rozpuszczają, co może doprowadzić do całkowitego ich zaniknięcia. Nie będzie koralowców, ryby stracą dom … stracą możliwość zdobycia pożywienia.
Widziałam już rafy na Seszelach, Malediwach, Filipinach, ale Australijska rafa wywarła na mnie ogromne wrażenie z powodu … tego właśnie ogromu.
Pełen tekst znajdziesz tutaj

Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułTbilisi między ruiną a nowoczesnością
Następny artykułHarbin, chińska daleka Północ cz. 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj