Największe muzułmańskie święto

1

Aid El-Adha, znane również jako Kurban-Bajram, to największe święto muzułmańskie, znane również jako Święto Ofiar. Obchodzone na pamiątkę gotowości Abrahama (w Koranie Ibrahima) do złożenia w ofierze swojego syna Izaaka (w Koranie Ismaela), to czas pielgrzymki do Mekki, którą każdy muzułmanin, jeśli pozwalają mu fundusze i zdrowie, powinien raz w życiu odbyć. Święto to dowodzi, że chrześcijanie, Żydzi i Arabowie mają wspólnego Boga i wyznaniową historię.

Historia i tradycje Święta

Według Koranu, Abrahamowi przyśnił się anioł, który przekazał polecenie od Allaha, aby złożył w ofierze swojego syna. Abraham udał się na miejsce, gdzie obecnie znajduje się Mekka, i rozpoczął przygotowania do złożenia ofiary. Bóg, widząc jego oddanie, pozwolił mu złożyć w ofierze baranka zamiast dziecka.

Koran, sura 37,101-109:

„I obwieściliśmy mu radosną wieść: Chłopca wspaniałomyślnego. A kiedy ten doszedł już do wieku, kiedy mógł razem z nim się trudzić, on powiedział: 'Synu mój! Oto widziałem siebie we śnie, zabijającego ciebie na ofiarę. Rozważ więc, co o tym myślisz?’ Powiedział: 'O mój ojcze! Czyń, co ci nakazano! Ty mnie znajdziesz cierpliwym, jeśli tak zechce Bóg!'”

W Biblii, Księga Rodzaju, 22, 1-19, opisuje to wydarzenie podobnie:

„Po tych wydarzeniach Bóg wystawił Abrahama na próbę. Rzekł do niego: 'Abrahamie!’ A gdy on odpowiedział 'Oto jestem’ – powiedział: 'Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze.'”

Obchody Aid El-Adha

W dniach poprzedzających święto, na ulicach sprzedawane są barany, które gromadzi się w prowizorycznych zagrodach, podobnie jak choinki na Boże Narodzenie. Żywe barany są ważone, a ich cena zależy od wagi. Uboju dokonuje się na ulicach, a od wczesnego ranka zaczynają się modlitwy w meczetach. Następnie odbywa się wielkie rodzinne biesiadowanie. Większość sklepów, kawiarni i restauracji jest zamknięta, a te dla turystów otwierane są późnym popołudniem lub wieczorem. Niektóre pozostaną zamknięte przez cztery dni.

Tradycje i zwyczaje

Każdy, kto może sobie na to pozwolić, zabija barana, owcę lub krowę i dzieli się mięsem w trzech częściach: z rodziną i bliskimi przyjaciółmi, z biednymi z okolicy oraz z obcymi biednymi poprzez meczet. Jest to jedna z nielicznych okazji w roku, gdy ubodzy mogą najeść się mięsa do syta.

Dzieciom daje się prezenty, często w formie pieniędzy. Święto wiąże się ze sporymi wydatkami, ponieważ większość egipskich rodzin jest liczna. Tradycyjnie, każdy występuje w nowych strojach, co łączy się z kupowaniem praktycznych ubrań.

Ciekawostki

Podczas Aid El-Adha, na ulicach można zobaczyć dziewczynki w kozaczkach i kurteczkach przyozdobionych futerkiem, mimo że temperatura sięga ponad 30 stopni Celsjusza. To dowód na to, że tradycja i praktyczność mogą iść w parze, nawet w tak ciepłym klimacie.

Aid El-Adha to czas refleksji, modlitwy i dzielenia się z innymi. To święto, które łączy rodziny i społeczności, podkreślając wartości wspólnoty i oddania.

barany w miejskiej zagrodzie1

 


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy: 2

Wszystkie wyświetlenia strony: 3

Poprzedni artykułPłastuni. Kozacki Specnaz.
Następny artykułHiltl, najstarsza Restauracja wege na świecie!
Dorota
Mam na imię Dorota. Pochodzę z Warszawy, z wykształcenia jestem polonistką. Przez ostatnich kilka lat pracowałam w agencjach reklamowych. Teraz mieszkam w Egipcie.

1 KOMENTARZ

  1. Czytam tego bloga od kilku dni. Ze szczególną uwagą śledzę Pani wpisy o Egipcie, bo jestem także wielbicielką tego kraju. Dzięki Pani mam nadzieję lepiej poznać kulturę i codzienne obyczaje Egipcjan.
    Zazdroszczę Pani klimatu i tamtych zachodów słońca a tymczasem pozdrawiam z Polski …. u nas trwa złota polska jesień :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj