Bill Gates inwestuje w nowy system pozyskiwania energii z wiatru

0
airloomenergy
airloomenergy

Gdy Bill Gates w coś inwestuje, świat obiega informacja lotem błyskawicy. Nie inaczej było tym razem. Amerykański start-up, AirLoom Energy, kierowany przez weterana Google’a i wspierany przez Billa Gatesa, przedstawił nową technologię pozyskiwania energii z wiatru opartą na tzw. skrzydłach poruszających się w pionie po eliptycznej prowadnicy.

AirLoom Energy pozyskało 4 milionów dolarów, a przewodził temu Breakthrough Energy Ventures, fundusz założony przez Billa Gatesa w celu wspierania obiecujących technologii energetycznych.

Podstawą tej technologii jest małe urządzenie testowe, które, jak twierdzi firma, „wykorzystuje tę samą fizykę, co konwencjonalna turbina wiatrowa o osi poziomej, ale ma zupełnie inny układ”.

Technologia AirLoom działa na zasadzie wykorzystania wiatru do napędzania skrzydeł, poruszających się po torze. Firma twierdzi, że takie podejście pozwala na znaczne obniżenie kosztów. Nakłady inwestycyjne mają być o jedną czwartą niższe niż u konkurencji, a uśredniony koszt pozyskanej energii będzie stanowił jedną trzecią kosztów z tradycyjnych turbin wiatrowych.

Aktualnie AirLoom Energy używa małego urządzenia testowego o mocy 50 kW w stanie Wyoming. Planuje jednak rozwinięcie technologii do skali megawatowej, na farmach wiatrowych o skali użytkowej.

airloom energy
airloom energy

Firma twierdzi, że unikalne cechy tej technologii obejmują możliwość konfiguracji systemu w różny sposób, czyli skalowaniu zależnie od potrzeb. Pionowe skrzydła, mogą być zawieszone wysoko lub nisko, tor prowadnicy może być krótki lub długi, co pozwala na optymalizację lokalizacji i wydajności. Dodatkowo, dzięki mniejszej masie i zużyciu materiałów np. braku fundamentu jak pod klasyczne turbiny, technologia ma mieć mniejszy wpływ na środowisko po zakończeniu użytkowania.

Firma zatrudniła Neala Ricknera, doświadczonego pracownika Google’a, który dołączył do zespołu jako dyrektor generalny. Wcześniej pracował nad projektem latawca energetycznego Makani, który jednak został odłożony na półkę…

Jednak Carmichael Roberts, lider biznesowy Breakthrough Energy Ventures (fundusz założony przez Billa Gatesa), podkreślił, że „Przez dziesięciolecia branża wiatrowa obniżała koszty produkcji energii poprzez skalowanie coraz większych turbin. Chociaż okazało się to niezwykle skuteczne, podejście to stoi obecnie przed wyzwaniami zarówno w zakresie lokalizacji, jak i kosztów materiałów. Unikalne podejście Airloom może rozwiązać oba te problemy, otwierając nowe możliwości rynkowe dla energii wiatrowej, które jeszcze bardziej obniżą koszty”.

MB


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułElektrownie atomowe spalające odpady jądrowe prof. Krzysztof Meissner
Następny artykułMikroplastik, katastrofa której nie widać
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj