Są pierwsze nagrody od Elona Muska za wyłapywanie CO2

0
Co2
Co2

Na razie jednak Elon Musk nie uratuje świata, choć są pierwsze nagrody z puli 100 milionów dolarów na technologię wychwytywania CO2.

23 zespoły studenckie otrzymały zastrzyki gotówki na rozwój swoich pomysłów. Konkurs Carbon Removal XPrize o wartości 100 milionów dolarów jest finansowany  przez Teslę i SpaceX  Elona Muska, jego celem jest przyspieszenie rozwoju technologii, które mogą usunąć CO2 z oceanu i powietrza. Konkurs potrwa czterech lat, a konkurujące zespoły zademonstrują nie tylko jak węgiel może być przechwycony z powietrza, ale bezpiecznie przechowywany przez minimum 100 lat.

195 zespołów z 44 krajów rzuciło swoje wyzwanie do walki. Ich zgłoszenia zawierały szczegółowe propozycje technologii, które miały przekonać panel sędziowski. Dwadzieścia trzy zespoły zostały wyłonione jako zwycięzcy, z których 18 otrzymało 250 000 dolarów na dalszy rozwój swoich technologii z możliwością wzięcia udziału w konkursie głównym. Pięć innych zespołów otrzymało 100 000 dolarów na rozwój swoich technologii, które mają wspierać pomiar, raportowanie lub weryfikację usuwania dwutlenku węgla.

Najciekawsze zaprezentowane pomysły nie odkrywają jednak Ameryki, są to np. umieszczanie głęboko pod ziemią resztek jedzenia, czy tych pochodzących z działalności rolniczej. Innym pomysłem było przekształcenie platform wiertniczych w farmy wodorostów, czy odkwaszanie oceanów, które pochłaniają zbyt duże ilości CO2.

Szczegóły można znaleźć tutaj na minutowych filmach prezentujących swoje pomysły zespołów.  Przyjrzyjmy się kilku interesującym przykładom z tej grupy zwycięzców.

BM

 


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułDelhi, gigantyczny smog w Indiach
Następny artykułEmisje statków morskich
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj