Przełomowa bateria litowo węglowa?

0
akumulator litowo węglowy
akumulator litowo węglowy

Technologia akumulatorów litowo-węglowych umożliwia ultraszybkie ładowanie. W pełni nadaje się do recyklingu i nie zawiera metali ziem rzadkich. MAHLE Powertrain i Allotrope Energy zaprezentowały nową technologię akumulatorów, które łączą zalety superkondensatorów i tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych.

Nowa technologia litowo-węglowa umożliwia pełne naładowanie w czasie podobnym do tankowania pojazdu spalinowego. Ponadto ogniwa Li-C są wolne od metali ziem rzadkich i w całości nadają się do recyklingu.

Ogniowo nie ulega degradacji termicznej, czego doświadczają tradycyjne baterie litowe. Jego stabilność, nawet w wysokich temperaturach, pozwala na dostarczanie dużych ilości prądu i szybkie ładowanie, a wszystko to bez potrzeby stosowania skomplikowanego zewnętrznego chłodzenia lub rozbudowanych systemów zarządzania baterią.

Obie firmy chcą zacząć od jednośladów. W ramach wspólnego projektu przetestują motorowery elektryczne, które będą wykorzystywane jako miejskie pojazdy dostawcze zasilane niedrogim akumulatorem litowo-węglowym o małej pojemności, który można by ładować między przystankami w zaledwie 90 sekund.

Ponadto katoda w formie kondensatora zapewnia żywotność przekraczającą 100 000 cykli, co znacznie przewyższa żywotność konwencjonalnych akumulatorów, a wyeliminowanie metali ziem rzadkich i możliwość pełnego recyklingu sprawiają, że konstrukcja ta jest bardziej przyjazna dla środowiska zarówno podczas produkcji, jak i długo po jej zakończeniu.

W ramach projektu firma MAHLE Powertrain zbadała scenariusz miejskiego e-motoroweru dostarczającego fast-foody o docelowym zasięgu 25 km. Konwencjonalny akumulator litowo-jonowy o pojemności 500 Wh wymagałby ładowania w połowie zmiany, co nawet przy zastosowaniu szybkiej ładowarki trwałoby ponad 30 minut. Ponadto, regularne szybkie ładowanie skróciłby jego żywotność,  prawdopodobnie wymagałby wymiany już po roku.

„Prawdziwym wyzwaniem okazało się zaprojektowanie architektury elektrycznej zdolnej do przyjęcia tak wysokiego poziomu naładowania” – powiedział dr Mike Bassett, szef działu badań w MAHLE Powertrain. „Dodatkowo, nie mając na rynku odpowiednich systemów ładowania, które mogłyby zapewnić takie tempo ładowania z domowego źródła, stworzyliśmy nasz własny projekt na zamówienie”.

Rozwiązanie, które wymyślił zespół Bassetta, wykorzystuje własny, wbudowany magazyn energii oparty na kondensatorach, aby zapewnić ultraszybkie ładowanie do 20 kW poprzez zwiększenie mocy z typowego jednofazowego przyłącza o mocy 7 kW, zmniejszając w ten sposób koszty i złożoność instalacji, eliminując jednocześnie potrzebę kosztownej modernizacji przyłączy sieci energetycznej.

BM


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułFrancuskie koncerny tak jak amerykańskie tuszowały globalne ocieplenie
Następny artykułCholesterol fakty i mity
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj