Tarot po szwajcarsku

0

troccas

Troccas to gra karciana, tak zwany rodzinny tarot, który został umieszczony na liście żywych szwajcarskich tradycji. Nie wiadomo do końca skąd wzięła się w Szwajcarii ta gra, przypuszcza się jednak, że została sprowadzona z Włoch w XVII wieku. Dziś turnieje i mistrzostwa odbywają się w retoromańskiej części Kantonu Graubünden oraz w Surselva. Różne odmiany gry pozwalają na uczestnictwo w niej od trzech do sześciu graczy. Większość jednak rozgrywek opiera się na czterech graczach, po dwóch w każdej drużynie.

Troccas-figuren Troccas-zahlen

Gra rozgrywana jest kartami zaprojektowanymi w IX wieku przez Johanna Georga Raucha. Karty dostępne są w sklepach do dziś i wykorzystywane również w ezoteryce jako karty do Tarota. Nie wiadomo jednak jak wiele z tych kart zostało do dziś zaprojektowanych przez okultystów i dodanych do talii. Zestaw do Troccas składa się z 78 kart: Jokera (Der Narr), 21 figur oraz czterech kolorów po 14 kart. Kolory podzielone są na miecze, kielichy, patyki (niej jestem pewna tłumaczenia, ale każdy wie o co chodzi patrząc na powyższy obrazek)  i monety. Poniżej przedstawię Wam numery i nazwy figur:

I – Der Magier – Czarodziej

II – Junon – Papieżyca

III – Die Herrscherin – Władczyni

IIII – Der Herrscher – Władca

V – Jupiter – Jowisz

VI – Die Liebenden – Kochankowie

VII – Der Wagen – Wóz

VIII – Gerechtigkeit – Sprawiedliwość

VIIII – Der Eremit – Pustelnik

X – Rad des Schicksals – Koło losu

XI – Kraft – Siła

XII – Der Gehängte – Wisielec

XIII – Der Tod – Śmierć

XIIII – Mässigkeit – Powściągliwość

XV – Der Teufel – Diabeł

XVI – Der Turm – Wieża

XVII – Der Stern – Gwiazda

XVIII – Der Mond – Księżyc

XVIIII – Die Sonne – Słońce

XX – Gericht – Sąd

XXI – Die Welt – Świat

Tak naprawdę figury nie mają znaczenia w grze, to cyfry oznaczają kolejność i wielkość mocy przebijania. Im karta ma wyższą cyfrę tym niższą ma moc. Tyle jeśli chodzi o ogólny zarys :)

Myślę, że nie ma sensu opisywania reguł gry, ponieważ jest tego sporo. Dla mnie najważniejszym jest abyście dowiedzieli się, że taka gra istnieje i jest uznawana za szwajcarską tradycję. Żądnych wiedzy odsyłam do zapoznania się z zasadami gry w Troccas TUTAJ.

 


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułPożegnanie z Xiamen cz. 1
Następny artykułTurecka kuchnia: orientalne przyprawy w polskiej kuchni
Anna Paszkowiak
Rodowita wrocławianka, w Szwajcarii od 2013 roku. Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania blogerka. Otwarta na nowe kontakty, miłośniczka literatury, kotów i sypanej herbaty. Kolekcjonerka pozytywnych chwil w życiu, magnesów z podróży, pocztówek z całego świata i słoni z różnego tworzywa. Uwielbiam gotować, podróżować i spędzać czas z najbliższymi. Jestem dobrym słuchaczem, co wynika z aktywnego zainteresowania różnymi dziedzinami psychologii. Staram się być dobrym człowiekiem :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj