Stadion Croke Park w Dublinie

0

Stadion Croke Park w sercach Irlandczyków zajmuje szczególne miejsce. Jest siedzibą GAA (The Gaelic Athletic Association) czyli organizacji zajmującej się promocją sportów irlandzkich spośród których hurling oraz Gaelic football są dwoma najbardziej popularnymi. Croke Park to największy w Irlandii, i czwarty co do wielkości w Europie, stadion. Ma ponad 80 tysięcy miejsc dla widzów i mimo tego, ze w sezonie odbywa się na nim gra za grą, raczej nie świeci pustkami.

 http://youtu.be/bCYSflQwc7o

Ale stadion Croke Park to coś więcej niż sport. Irlandzka walka o niezależność od rządów brytyjskich zapisała się krwawo również i tu.  Rankiem 21 listopada 1920 roku, w Dublinie IRA zabiła 14 osób po stronie brytyjskiej. W tym dniu na stadionie Croke Park miał się odbyć mecz Dublin vs Tipperary. Brytyjczycy w odwecie za poranne zamieszki, otworzyli ogień do niewinnych tłumów na stadionie Croke Park zabijając 12 osób a wśród nich kapitana drużyny Tipperary.  Dzień ten przeszedł do historii jako Krwawa Niedziela / Bloody Sunday (ta sama nazwa odnosi się też do wydarzeń w Derry w 1972 roku).

dublin_evening_standard_0 a529

Etos Croke Park jest więc zrozumiały.  Do niedawna obwiązywała tak zwana zasada 42 która, w uproszczeniu, zakazywała rozgrywania brytyjskich sportów na stadionie Croke Park. Zasada została uchylona kilka lat temu gdy drugi dubliński stadion, na którym między innymi były odbywane mecze rugby, był remontowany.

Croke Park to nie tylko stadion sportowy. Odbywają się tam koncerty a także można go wynajmować na różne wielkie imprezy i nie chodzi o bieganie po murawie ale o skorzystanie z dużej ilości sal konferencyjnych. I nawet ślub można wziąć w Croke Park :)

Nową, godną polecenia atrakcją Croke Park jest wycieczka Etihad Skyline Tour czyli spacerek po dachu stadionu. Oczywiście tylko dla tych co nie mają lęku wysokości gdyż wjeżdża się na wysokość mniej więcej 17 pięter. Warunkiem skorzystania z tej atrakcji jest tak naprawdę pogoda. Podczas silnych wiatrów czy deszczu nie można wziąć udziału w Eithad Skyline. Gdy pogoda jest sprzyjająca płacimy 25 euro i…najpierw bierzemy udział w pogadance na temat bezpieczeństwa. Dostajemy specjalne pasy, którymi przypinamy się do wewnętrznej balustrady i możemy podziwiać panoramę Dublina oraz zatrzymać się na dłużej na zrobienie fotek na 5 tarasach widokowych.

PS. Ja mam lęk wysokości.

http://youtu.be/kzBVDUkj89w

f7639104 f6978112 f6999488 f7292224 f7339968 f7404416 f7452224 f7546624 f7605248


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułBudapeszt atrakcje nieoczywiste
Następny artykułRheinfall, największy wodospad w Europie
Kasia w Krainie Deszczowców
Polka w Dublinie. Anglistka. Ekonomistka. Realistka. Hobbystycznie socjolożka. Raz spotkałam Roberta Makłowicza i podobno Franka Kimono ale tego nie pamiętam bo byłam za mała żeby pamiętać. Oprócz tego kilkunastu ministrów irlandzkich. Z pewnością robiłam wiele rzeczy w życiu, czasem za dużo i za intensywnie. Kiedyś miałam cztery różne prace na raz. Kiedyś uczyłam angielskiego kilku prezydentów pewnego polskiego miasta. A jeszcze bardziej kiedyś pracowałam w pubie należącym do pierwszoligowej drużyny futbolowej w Londynie. Odkąd przyjechałam do Irlandii zajmuję się technologią, przedsiębiorczością, gospodarką i polityką irlandzką. Nie dlatego że chcę, ale zawodowo. Chociaż coraz częściej też chcę. W rozmowie lubię wyrażać się dosadnie. Jestem poprawna politycznie tylko służbowo, ale jeśli myślę, że ktoś jest idiotą to dam mu to odczuć. Osiągnęłam wiek w którym już mogę sobie na to pozwolić. I nic nie muszę. Mogę za to nie być słodka. Przeklinać też lubię, ale dopiero jak kogoś lepiej poznam bo to niegrzecznie przeklinać w twarz nieznajomemu. Pijałam latte gdy byłam młodsza. Teraz wolę Americano. Miłość do czerwonego wytrawnego wina pozostała tak samo mocna. Gdy sytuacja wymaga zmiany trunku to przerzucam się na whiskey. Zmieniam zdanie z doświadczeniem. A Ty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj