Akropol – jak go poznawać?

0

Spotkaniu towarzyszy uczucie podekscytowania. Wielokrotnie widziałam go na zdjęciach. Ba! Zgłębiałam tajemnice jego i jego otoczenia przez prawie cały semestr na studiach. Wreszcie przyszło poznać go osobiście. Zastanawiałam się czy mnie rozczaruje, czy wręcz przeciwnie…zachwyci. Teraz mogę przyznać, że Akropol robi wrażenie. Będąc w Atenach nie sposób się od niego uwolnić. I dobrze! Jak często mamy okazję obcować z takimi cudownymi, starożytnymi obiektami?

 

Akropol był miejscem świętym dla starożytnych Greków. Początkowo stanowił twierdzę, lecz, gdy miasto zaczęło się rozrastać i wylewać poza wniesienie, zabudowę świecką przeniesiono poniżej, a wzgórze Akropolu stało się miejscem świętym, gdzie powstawać zaczęły najpiękniejsze świątynie.

 

Najbardziej charakterystyczną budowlą na Akropolu jest Partenon, czyli Świątynia Dziewic. Nawet pozostałe dziś ruiny robią ogromne wrażenie. Na mnie jednak wrażenie zrobił Erechtejon, a właściwie Kariatydy – piękne posągi panien, podtrzymujące portyk świątyni. Warto sprawdzić też kiedy wypadają Europejskie Dni Dziedzictwa, ponieważ wiele atrakcji jest darmowych wtedy! (My za darmo zwiedziliśmy w 2016 roku Akropol, Świątynię Zeusa i 4 muzea! Dni dziedzictwa przypadły na ostatni weekend września)

 

 

Ale! Akropol można zwiedzać nie tylko w tradycyjny sposób, czyli na miejscu np. przechadzając się po wzgórzu między starożytnymi ruinami, czy zwiedzając pozostałości na zboczach wzgórza jak Odeon Herodota Attyka lub Teatr Dionizosa, można też podziwiać Akropol z dystansu.

 

Najpiękniejszy widok na Akropol, ba! na całe Ateny rozciąga się ze Wzgórza Muz. Koniecznie trzeba udać się tu po zmrok. Jest trochę lękliwie, bo mało turystów tu zagląda, a alejki parku są słabo oświetlone. Jednak obiecuję Wam, że widok, który zobaczycie zostanie z Wami na długo jako jedna z najpiękniejszych panoram, jakie zobaczyliście w życiu. Przynajmniej tak było w moim przypadku, o czym pisałam na swoim blogu.

 

 

Z dystansu można też podziwiać Akropol w Nowym Muzeum Akropolu. Nowoczesny obiekt ze starożytną wystawą to doskonałe połączenie. Ekspozycja jest idealna. Duża przestrzeń pozwala na podziwianie każdego eksponatu bez tłoku i tłumów. Najlepiej odwiedzić muzeum w późnych godzinach (ok.20:00). Jest wtedy najmniej turystów, a widok z tarasu na Akropol jest bardzo efektowny.

Ateński Akropol jest tak niezwykłym obiektem, który towarzyszy ludzkości od tak dawna, że warto mu się przyjrzeć i poznać go bliżej. Ja starałam się odkrywać go z różnych perspektyw, o czym opowiadam u siebie na blogu. Może i Was zainspiruję do spojrzenia nieco inaczej na niego?

 


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułTajemnice moskiewskiego metra
Następny artykułDlaczego Grecy na cmentarzach sadzą cyprysy?
ZzaGrubychSzkiel
Swoją przygodę z podróżami zaczęłam dawno, dawno temu…na pewno nie za górami ani nie za lasami. Pierwszy wyjazd bez rodziców zaliczyłam już w wieku 6 lat. Marzył mi się obóz żeglarski. Potem poszło z górki. Tak naprawdę myślę, że świadomie podróżuję od około 8 lat. Za własne pieniądze i realizując własne plany. Nie jestem typem obieżyświata, który zostawi wszystko, za bardzo lubię swoje cztery kąty i to jak sobie umościłam w nich życie z mężem i tysiącem fanaberii. Jednak nieodłączną częścią jego stały się podróże. Czekam na nie z prawdziwą dziecięcą ekscytacją, a na świat poznany podczas nich patrzę zza grubych szkieł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj