Ferie w Świecie Muminków

0

Dawno dawno temu , za siedmioma górami, za siedmioma lasami powstał park , w którym dzieci poznają bohaterów swojej ulubionej bajki, a dorośli mogą powrócić do lat dzieciństwa… Gdzie dzieją się takie rzeczy ?Czy ktoś nareszcie wynalazł maszynę, dzięki której możemy przenieść się w czasie? Wcale nie! Takie wrażenie zagwarantuje nam wizyta tematycznym parku rozrywki „ŚWIAT MUMINKÓW” w Finlandii.

Muminek, Mała Mi, Włóczykij czy Panna Migotka to tylko niektóre postaci z niemal kultowej dziś opowieści o stworkach z Doliny Muminków. Świat usłyszał o nich po raz pierwszy w 1945 roku kiedy Tove Jonsson wydała swoją debiutancką książkę pod tytułem „Małe trolle i duża powódź” . Publikacja została przetłumaczona na 30 języków , doczekała się wersji teatralnej i filmowej. Jonsson pisała kolejne książki, powstawały filmy, otwierano sklepy z muminkowymi postaciami aż do roku 1970 kiedy to na wyspie Kailo w pobliżu miasta Naantali w Finlandii powstał pierwszy na świecie park tematyczny poświęcony Muminkom.

Muumimaailma (Świat Muminków ) bardzo szybko stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Finlandii. Magazyn The Independent on Sunday uznał go za czwartym parkiem rozrywki na świecie. Muumimaailma otrzymał także kilka nagród od branży turystycznej, a według Finnish Travel Fair został wybrany najlepszym obiektem turystycznym Finlandii w roku 2006.

Świat Muminków został zbudowany na terenie zalesionej wyspy. Fakt iż park związany jest z postaciami z bajki wcale nie przeszkodził jego projektantom na przemycenie tak zwanego skandynawskiego stylu. Niemal wszystkie atrakcje zostały wykonane z drewna. Brak przepychu i surowe otoczenie wyspy tworzą niezwykły klimat Muumimaailmy.

Turyści przyjeżdżający do Świata Mumninków mogą liczyć na liczne atrakcje. Będą mieli okazję odwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca związane z bajką: dom Muminków, obóz Włóczykija, statek piratów czy chociażby łódź Taty Muminka. Na terenie parku spotkają także większość bohaterów pojawiających się w książkach Jonsson. Niewątpliwie warto także skosztować tam obiadu przygotowanego przez Mamę Muminka czy uczestniczyć w spektaklu przedstawiającemu codzienne życie bohaterów. Oczywiście w Świecie Muminków bez problemu zakupimy wszelkiego rodzaju gadżety związane z bajkami Jonsson.

Czy warto przyjechać do takiego miejsca? Sceptycy z pewnością mogliby powiedzieć, że Muumimaailma to komercyjna maszyna służąca wyłącznie do zarabiania pieniędzy. Oczywiście jest w tym dużo prawdy, ale moim zdaniem Świat Muminków to jedno z niewielu miejsc, w którym dorośli mogą wrócić do lat swojej młodości i beztroski. Przekroczenie bram tego parku daje turystom możliwość „cofnięcia się w czasie” i zapomnienia o teraźniejszości i problemach. A dzieci? Chyba nie ma piękniejszego widoku niż uśmiech dziecka przybijającego piątkę Muminkowi :)

Informacje praktyczne:

Cena całodniowego biletu wstępu na teren parku wynosi 23 euro.

Dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą za darmo.

Świat Muminków jest otwarty :

8.6.–11.8.2013
10:00 – 18:00
12.–25.8.2013
12:00 – 18:00

Okres zimowy
16.–24.2.2013
10:00 – 16:00

Oficjalny sklep internetowy z muminkowymi gadżetami: www.moomin.com/en
Strona parku: www.muumimaailma.fi
Mój artykuł na temat Parku rozrywki Świat Muminków można znaleźć także na portalu Monoloco.


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułPaczki z zagranicy a opłaty celne.
Następny artykułWitajcie w Egipcie!
Karolina Paduszyńska
autorka bloga Skandynawia w pigułce www.skandynawiawpigulce.blogspot.com, pasjonatka podróży i muzyki, redaktor Polskiej Oficjalnej Strony zespołu Sunrise Avenue, współpracuje z portalami Etraveler.pl, Monoloco oraz czasopismami podróżniczymi. Jest fanką Finlandii, jej pierwsza podróż do Helsinek odbyła się w 2009 roku. Od tamtej pory Karolina odwiedziła Finlandię jeszcze kilka razy. Zwiedziła między innymi Helsinki, Tampere, Turku i Porvoo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj