ŚWIĘTO POTOPU I ŚMIGUS-DYNGUS PO CYPRYJSKU

0
SONY DSC

Dziś mamy poniedziałek wolny od pracy. Kończą się trzydniowe święta, o których tak kiedyś napisałam w swojej pierwszej książce:

W piećdziesiąt dni po prawosławnej Wielkanocy na Cyprze obchodzone jest święto, będące odpowiednikiem rzymskokatolickich Zielonych Świątek, ustanowionych na pamiatkę Zesłania Ducha Świętego. Jednocześnie w ciągu trzech dni […] odbywa się tu także tzw. ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ, czyli Święto Potopu, upamiętniające ocalenie rodziny Noego z biblijnego potopu, łączące chrześcijańskie obrzędy ku czci Ducha Świętego z pogańskim świętem wody i starożytnym kultem Afrodyty. Oprócz uroczystych liturgii w kościołach, na nadmorskich promenadach odbywają się koncerty, zabawy, tańce i kiermasze. Na licznych straganach można kupić tradycyjne cypryjskie przysmaki, odzież, obuwie, zabawki i wiele, wiele innych rzeczy. Ze świętem tym wiąże się też tradycja polewania się wodą, która ma oczyszczać – cieleśnie i duchowo.

Z początku połączenie tych wszystkich postaci, wydarzeń i tradycji wydało mi się nieco dziwne i nielogiczne, ale potem przypomniałam sobie o naszym polskim śmigusie-dyngusie i różnych zwyczajach, wywodzących się z czasów pogańskich, które i my skwapliwie łączymy z obchodami świąt kościelnych, dzięki czemu celebrowanie ich jest radośniejsze i barwniejsze.

SONY DSC
Cypryjskie przysmaki z winogron (soutzoukos)…
SONY DSC
…i tradycyjne wypieki, które można kupić na straganach.

Ostatnie dni są na Cyprze bardzo upalne, więc ludzie chętniej spędzają wolny czas na plaży niż pomiędzy straganami…

SONY DSC
W cypryjskim upale polewanie się wodą to czysta przyjemność :))

Więcej informacji o tych świętach znajdziecie w moim filmiku z zeszłego roku. Zachęcam do oglądania!

https://www.youtube.com/watch?v=RCQtdPmxSr4


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułWysokie temperatury, jak je przetrwać?
Następny artykułLuter i puszczanie bąków przy stole
Maria Christou
Nazywam się Maria Zofia Christou. Od 2010 roku mieszkam na Cyprze, w Limassolu. Jestem współautorką dwóch przewodników Pascala po Cyprze: "Cypr [Przewodnik Lajt]" (2018) i "Cypr [Inspirator Podróżniczy]" (2018). Opublikowałam też trzy książki: "Moje długie cypryjskie wakacje" (2013), "Moja barwna cypryjska mozaika" (2016) i "Moje słoneczne cypryjskie zapiski" (2018). Znaleźć w nich można prawie wszystko, co mnie na wyspie Afrodyty zainteresowało, poruszyło i zachwyciło. Są tam m.in. informacje o zabytkach, opisy cypryjskich zwyczajów i tradycji, a nawet przepisy kulinarne... A w tle - moje życie w obcym kraju, który z każdym dniem staje mi się coraz bliższy. Moją cypryjską opowieść kontynuuję na blogu...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj