Bułgaria Monastyr Rylski

0

Jeśli kiedykolwiek zdecydujecie się na wyjazd do Grecji własnym samochodem, spróbujcie wybrać nie tę typową drogę przez Węgry, Serbię i Macedonię, ale z Węgier skręćcie bardziej na wschód, następnie jedźcie przez przełom Dunaju Żelazne Wrota i dalej na nowy most łączący Calafat z Vidyn.

Bułgaria

W Bułgarii już zjedźcie z głównej drogi, by zwiedzić starą, turecką twierdzę w Belogradcziku. Jedźcie dalej na południe obwodnicą objeżdżając Sofię ( jeśli nie macie czasu na jej zwiedzanie). Podążajcie jeszcze 75 km w kierunku południowym , aby następnie skręcić na wschód i po przejechaniu dalszych 40 km dojechać do miejsca będącego esencją Bułgarii – położonego w samym sercu Gór Riły,  Monastyru Rilskiego.

Monastyr Rylski jest dla Bułgarów świętością narodową. Zainteresowanie tym miejscem jest ogromne. Podjeżdżają tu cały rok autokary z turystami. Od 1961 r. klasztor uznawany jest za pomnik kultury i wraz z okolicami ogłoszony został rezerwatem. Klasztor wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wejście na dziedziniec oraz do cerkwi jest bezpłatne.

Początki tego obiektu to X wiek. W pobliskiej jaskini osiedlił się eremita zwany Janem (Iwanem) z Riły. Jego uczniowie byli pierwszymi budowniczymi klasztoru. Od chwili powstania każdy kolejny car Bułgarii łożył na utrzymanie i rozbudowę klasztoru, dzięki czemu obiekt stał sie kulturowym i duchowym centrum kraju. Szczyt swojej świetności klasztor osiągnął pomiędzy wiekami XII, a XIV. Wtedy to powstały najstarsze budynki obecnego zespołu. Niestety w końcu XIV wieku liczne najazdy Turków Osmańskich mocno zniszczyły zabudowania. Dopiero dary sułtanki Mary Brankovic, Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego , oraz klasztoru Rossikon z nie tak odległego Athos pozwoliły na odbudowę. Wtedy też przeniesiono relikwie św. Iwana do nowego kompleksu w Veliko Tyrnovo.

Przez następne cztery wieki niewoli tureckiej klasztor był centrum kultury bułgarskiej stając się czymś w rodzaju azylu dla narodowych artystów i twórców. W swoich podwojach przechowywał liczne skarby narodowego dziedzictwa – manuskrypty z początków bułgarskiej państwowości, starodruki, ikony i wiele innych skarbów.

Na terenie monastyru znajdują się dwa muzea.

Jeśli chcecie zobaczyć cały tekst i przepiękną galerię autorów na ich blogu hooltayewpodrozy, zajrzyjcie do nich koniecznie.


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy: 1

Wszystkie wyświetlenia strony: 1

Poprzedni artykułMalaria, ogień i szaman. Reportaż z zambijskiego buszu
Następny artykułSguszczionka – kultowy rosyjski przysmak
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj