Pracownicy Instytucji Europejskich

0
porozmawiajmy o pracownikach ue
Bruksela to jedno z najbardziej decyzyjnych miejsc na świecie. Przyglądając się topografii miasta łatwo dostrzec skupisko ważnych siedzib poszczególnych organów dzięki którym istnieje Wspólnota. Jest to tak zwana Dzielnica Europejska, w której nie brakuje szybko maszerujących, dobrze skrojonych garniturów i biegnących na szpilkach eleganckich garsonek. Oczywiście nie kreuję tu wizji z filmu science fiction, ubrania nie chodzą same po ulicy, mają swoich właścicieli. Skoncentrujmy się zatem na osobach, które pracują w tych wysokich, przestronnych i oszklonych gmachach. Bo Bruksela to nie tylko eurokraci i politycy znani z pierwszych stron gazet.

Instytucje Europejskie zatrudniają na stały etat około 40 tysięcy osób z 28 państw członkowskich Unii Euriopejskiej. Aby stać sie jednym z pracowników warto zapoznać się z zawartością stronywww.europa.eu/epso. Za rekrutację odpowiada Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO). Każdy może próbować! Jednakże ze spraw mniej przyjemnych – warto mieć na uwadze, że konkursy otwarte na urzędnicze stanowiska są wymagające i bardzo czasochłonne.
W takim razie kim są szczęśliwcy, którzy pracują na tak porządanych stanowiskach? Odpowiadając na to pytanie, przedstawię Wam (bardzo ciekawy!) raport na który ostatnio się natknęłam.

ŻYCIE MIĘDZYNARODOWEJ SPOŁECZNOŚCI W BRUKSELI

Raporto życiu cudzoziemców, którzy przyczyniają się do rozwoju Instytucji Europejskich, został sporządzony na zlecenie władz Brukseli. Badanie przeprowadzono na przełomie lata (maj – sierpień) w 2012 roku.
CEL BADANIA
Stworzenie profilu ludzi, którzy żyją oraz pracują w Brukseli. Nie było to badanie naukowe, lecz jego wyniki miały pomóc w ulepszeniu komunikacji międzynarodowej, która przyczynia się do umacniania roli Brukseli jako stolicy Europy.
METODA  
Za pośrednictwem intranetu oraz wewnętrznego systemu mailingowego prośba o uzupełnienie ankiety dotarła do pracowników następujacych instytucji: Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Komitet Regionów. Ponadto na najczęściej odwiedzanych portalach dotyczących życia miasta pojawił się baner informacyjny oraz reklamy w popularnych biuletynach. Grupę docelową chciano rozszerzyć także o osoby spoza Belgii, które z przyczyn zawodowych (własnych bądź ich partnera) przystosowały się do życia w międzynarodowym środowisku.
111

PORTRET EUROPEJSKIEGO PROFESJONALISTY

PŁEĆ, KRAJ, WIEK
W badaniu wzięło udział 9072 osoby, ponad połowa to pracownicy Komisji Europejskiej. W tym gronie jest 44% mężczyzn oraz 56% kobiet. Pod względem kraju pochodzenia najwięcej osób pochodzi z Niemiec (12%), Francji (12%), Włoch (9%). W pierwszej dziesiątce zmieścili się także Polacy (6%). Co trzecia osoba to reprezentant przedziału wiekowego 30-62 lata.
OD KIEDY I GDZIE W BRUKSELI?
62% ankietowanych przebywa wiecej niż 10 lat w Brukseli. Co za tym idzie większość zdecydowała się na przyjazd razem ze swoim partnerem, który najczęściej także pracuje w międzynarodowym lub europejskim środowisku. 33% pracowników swoją „drugą połówkę” poznało dopiero w trakcie pobytu w Belgii. W których dzielnicach miasta można spotkać najwięcej „zagranicznych”? Nie powinno dziwić, że w tych z których jest blisko do Dzielnicy Europejskiej, czyli: Ixelles, Brussels oraz Etterbeek.
STOSUNEK DO BRUKSELI
Prawie połowa (46%) twierdzi, że lubi żyć w Brukseli. Docenia bogatą ofertę kulinarną oraz kulturalną (ale pozwala sobie na takie wyjście maksymalnie 5 razy do roku), a także wysoką jakość opieki medycznej oraz ceny mieszkań w porównaniu z innymi miastami w Europie. Ocenia to miasto jako zielone, ale też bardzo brudne. Najczęściej przemieszcza się rowerem, ma mieszane odczucia co do jakości usług transportu miejskiego. Zdania są podzielone jeśli chodzi o to czy w mieście jest bezpiecznie. Raport pokazuje zależność, która bardzo mnie rozśmieszyła. Im dłużej ktoś mieszka w Belgii tym więcej ogląda telewizji (zarówno tej belgijskiej jak i kanałów w swoim ojczystym języku).Na pytanie „czy po zakończeniu kontraktu chciałbyś zostać w Belgii?” 49% osób udzieliło odpowiedzi MOŻE, 41% RACZEJ NIE. Ponad 80% cudzoziemców uważa, że Bruksela jest najlepszą lokalizacją dla Instytucji Europejskich. Belgowie są zupełnie innego zdania. Ciekawe dlaczego…
* Skupiłam się na kilku aspektach badania. Cały Raport („Survey about the life of community in Brussels”) dostępny jest na stronie www.blbe.be

Odkrywam Brukselę na własny sposób. O ile nie czuję abym przecierała szlaki, chcę pozostawić ślad tej przygody i dzielić się swoim punktem widzenia na codzienność, w której przyszło mi żyć.  Umieszczam wpisy, które pochodzą z mojego bloga: http://minbrussels.weebly.com/


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułAustria – winnice, winogrona i wina
Następny artykułTen pierwszy raz w Stambule
M in Brussels
Wychowałam się w mieście aspirujacym do miana stolicy kultury. Uwielbiam klimat wielkich miast. Za ich różnorodność przejawiającą się w architekturze, w podejmowanych działaniach a nawet zapachach, czy dźwiękach i przede wszystkim w ludziach. Jestem obserwatorem, estetą i fascynatem codzienności. Z natury w ekspresowym tempie znajduję pozytywy w negatywach. Teraz podejmuję wyzwanie i szukam ich w intensywnie tętniącym sercu Europy. Brukselo, przybywam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj