Przeprowadzka i praca w Austrii – przydatne informacje

0
przeprowadzka i praca w Austrii (6)

 

Decyzja o zmianie kraju zazwyczaj nie należy do najłatwiejszych. W końcu przed nami załatwianie urzędowych spraw, szukanie mieszkania, a to dopiero początek aklimatyzacji w nowym miejscu. Z doświadczenia wiem jednak, że to wszystko brzmi znacznie straszniej, niż w rzeczywistości wygląda.Wszystko zależy jednak od naszego podejścia i powodu emigracji. Po raz pierwszy wyjechałam za granicę na rok ze względu na studia, przy czym w wielu sprawach mogłam liczyć na pomoc szwedzkiej uczelni. Po raz drugi wyjechałam już zupełnie niezależnie do Austrii. Ze względu na częste pytania dotyczące mieszkania i pracy w Austrii, przedstawiam wam kilka najważniejszych rzeczy o których należy pamiętać, aby całe doświadczenie było bezproblemowe.

Więcej na temat życia i podróżach w Austrii znajdziecie na moim blogu: thedailywonders.pl oraz na instagramie Thedailywonders.

przeprowadzka i praca w Austrii (1)

Przeprowadzka do Austrii

Jeśli lubicie górskie widoki i planujecie przeprowadzkę do Austrii, musicie pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim potrzebujecie ważnego dowodu osobistego (lub paszportu), dzięki którym przekroczycie granicę (zdarzają się wyrywkowe kontrole). Obywatele Polski i Unii Europejskiej podróżują bezwizowo. Obowiązują was jednak przepisy celne, które określają możliwe ilości przewozu wyrobów tytoniowych i alkoholu (np. 90l wina, czy maksymalnie 110l piwa). Warto również posiadać ubezpieczenie zdrowotne (NFZ lub także prywatne) i przed wyjazdem zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (wydawaną za darmo), aby w razie konieczności skorzystania z  niezbędnej opieki medycznej nie ponosić za to dodatkowych kosztów.

Wszystkie inne niezbędne informacje znajdziecie także w informatorze dla Polaków. Ja natomiast postaram wam się przekazać te najważniejsze z mojego punktu widzenia.
przeprowadzka i praca w Austrii (2)

Meldunek w Austrii

Meldunek to najważniejsza kwestia w przypadku przeprowadzki do Austrii. Według lokalnego prawa, każdy pobyt powyżej 3 dni musi zostać zgłoszony. Jak to wygląda w praktyce? Korzystając z usług hotelowych nasze dane są zatem przekazywane do lokalnego urzędu i nie musicie się o to martwić – przy wyjeździe zostajemy także wymeldowani. Jest to dość dziwny przepis, który zakłada, że w przypadku odwiedzania rodziny, czy znajomych, sami zgłosimy się z meldunkiem i wymeldowaniem do urzędu. Nie dopełnienie tej kwestii karane jest grzywną. Czy ten przepis jest rzeczywiście przestrzegany? Raczej nie.

Jednak planowana przeprowadzka to co innego, niż krótkie odwiedziny i tu musimy się zameldować w lokalnym urzędzie (prawie każda dzielnica taki posiada i udajemy się do tego najbliższego). Będziemy do tego potrzebowali dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość, musimy tylko wypełnić jedną stronę (nasze dane, aktualny adres, pojawia się także pytanie o religię) i po chwili otrzymamy potwierdzenie zameldowania, które przyda nam się w momencie aplikacji o pracę, kredyt, obywatelstwo, itp. Warto trzymać je w bezpiecznym miejscu i nie zgubić.
Pytanie o religię związane jest z obowiązkową opłatą za kościół (niem. Kirchenbeitrag) dla osób wyznających wiarę katolicką. Opłata zależy od naszych zarobków (1,1% od rocznego dochodu netto) i statusu (np. studenci zwolnieni są z opłat). Nie wywiązywanie się z tego obowiązku grozi skutkami prawnymi – można jednak z nich oficjalnie zrezygnować, wpisując w formularzu podczas meldunku status niewierzący. Warto jednak mieć na uwadze, że nasza decyzja zostanie również przekazana do innych parafii (w tym w Polsce), zatem rezygnując z usług kościelnych w Austrii, automatycznie rezygnujemy z nich w Polsce i tracimy wszystkie prawa przysługujące z tego tytułu.
Mieszkanie w Austrii

Mieszkanie w Austrii – o czym warto pamiętać?

Pobyt w Austrii, który przekracza 90 dni jest możliwy nie tylko dla osób, które tu pracują, czy się uczą, jednak jeśli planujecie tu tylko długi odpoczynek, musicie dysponować środkami, które pozwolą wam na utrzymanie się w tym kraju (obowiązującą walutą jest euro).

Poszukiwanie mieszkania może wiązać się z dość wysokimi kosztami, ponieważ w grę wchodzi nie tylko kaucja (najczęściej suma wynosi koszty wynajmu na dwa lub trzy miesiące) ale również bezzwrotna opłata dla biura za podpisanie kontraktu (koszt zależy od wysokości kwoty wynajmu). Nie każde biuro nieruchomości wymaga opłaty za kontrakt, jednak zwrotna kaucja pojawia się zawsze. W Austrii w większości przypadków wynajmuje się przez wyżej wspomniane biuro, których oferty najczęściej pojawiają się w internecie, np. na stronie z ogłoszeniami willhaben.
Koszty wynajmu zależą od wielkości mieszkania, jego standardu i lokalizacji, jednak nie są najniższe. Dwupokojowe mieszkania w dobrym standardzie w większym mieście to wydatek najczęściej 800-1000 euro miesięcznie (3340- 4120zł), trzypokojowe 1100-1600eur (4590-6670zł) i więcej. Myślę, że nie ma tutaj górnej granicy, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi np. penthouse, wynajem w Wiedniu itp.
Większość miast oferuje również dobrze zorganizowaną komunikację miejską, jednak znaczna część austriaków jeździ rowerami w każdą porę roku. I choć austriaczką nie jestem, również najczęściej dojeżdżam do pracy rowerem także zimą (choć jest to krótki dystans, około 3km). Zarówno miejsca parkingowe dla samochodów w mieście, jak i znaczna większość miejsc parkingowych przy domach i blokach jest płatna. Jeśli bardzo zależałoby wam na uniknięciu tej opłaty, wówczas trzeba przygotować się na parkowanie znacznie dalej od domu.
przeprowadzka i praca w Austrii (4)

Praca w Austrii

Myślę, że najważniejszą kwestią jest brak konieczności wnioskowania o pozwolenie o pracę. Takie coś w przypadku obywateli Polski i UE po prostu nie istnieje, zatem w momencie przeprowadzki do Austrii, posiadania meldunku i ważnych dokumentów, można od razu zacząć szukać pracy. Oferty pojawiają się w lokalnej prasie oraz w internecie na stronach takich jak: willhaben, karriere, stepstone, indeed i wielu innych. Dostępne są w znacznej większości w języku niemieckim, ale także angielskim (najczęściej dla działów IT, inżynierów itp).

Najczęściej pracuje się 40 godzin tygodniowo, przy czym średnia zarobków na rok 2017 wynosi około 2000eur (8346zł). Zależy to jednak od sektora pracy, doświadczenia, wykształcenia i wielu innych czynników.
przeprowadzka i praca w Austrii (5)
Czy można znaleźć pracę w Austrii bez znajomości języka niemieckiego? Jak rozliczyć się z podatku w Austrii?
Jeśli interesuje was ta tematyka, zapraszam was do wpisu na moim blogu poświęconemu przeprowadzce i pracy w Austrii.
pozdrawiam,
Magda

Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułImiona w Egipcie – bez nazwiska
Następny artykułMauritius. Ogród botaniczny Pamplemousses.
thedailywonders
Czesć, jestem Magda! Kocham podróże, waniliową kawę i najchętniej przygarnęłabym wszystkie napotkane przeze mnie zwierzęta. Śmiało dołącz do mojego pozytywnego zakątka i zainspiruj się zdrowym stylem życia, budżetowymi podróżami i fotografią. Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się strefa komfortu - wiem coś o tym! Przemierzyłam 3 kraje, by w końcu odnaleźć się w Austrii. Jesteście ciekawi mojej historii? Zajrzyjcie na mojego bloga thedailywonders.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj