Decyzja o zmianie kraju zazwyczaj nie należy do najłatwiejszych. W końcu przed nami załatwianie urzędowych spraw, szukanie mieszkania, a to dopiero początek aklimatyzacji w nowym miejscu. Z doświadczenia wiem jednak, że to wszystko brzmi znacznie straszniej, niż w rzeczywistości wygląda.Wszystko zależy jednak od naszego podejścia i powodu emigracji. Po raz pierwszy wyjechałam za granicę na rok ze względu na studia, przy czym w wielu sprawach mogłam liczyć na pomoc szwedzkiej uczelni. Po raz drugi wyjechałam już zupełnie niezależnie do Austrii. Ze względu na częste pytania dotyczące mieszkania i pracy w Austrii, przedstawiam wam kilka najważniejszych rzeczy o których należy pamiętać, aby całe doświadczenie było bezproblemowe.
Więcej na temat życia i podróżach w Austrii znajdziecie na moim blogu: thedailywonders.pl oraz na instagramie Thedailywonders.
Przeprowadzka do Austrii
Jeśli lubicie górskie widoki i planujecie przeprowadzkę do Austrii, musicie pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim potrzebujecie ważnego dowodu osobistego (lub paszportu), dzięki którym przekroczycie granicę (zdarzają się wyrywkowe kontrole). Obywatele Polski i Unii Europejskiej podróżują bezwizowo. Obowiązują was jednak przepisy celne, które określają możliwe ilości przewozu wyrobów tytoniowych i alkoholu (np. 90l wina, czy maksymalnie 110l piwa). Warto również posiadać ubezpieczenie zdrowotne (NFZ lub także prywatne) i przed wyjazdem zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (wydawaną za darmo), aby w razie konieczności skorzystania z niezbędnej opieki medycznej nie ponosić za to dodatkowych kosztów.
Meldunek w Austrii
Meldunek to najważniejsza kwestia w przypadku przeprowadzki do Austrii. Według lokalnego prawa, każdy pobyt powyżej 3 dni musi zostać zgłoszony. Jak to wygląda w praktyce? Korzystając z usług hotelowych nasze dane są zatem przekazywane do lokalnego urzędu i nie musicie się o to martwić – przy wyjeździe zostajemy także wymeldowani. Jest to dość dziwny przepis, który zakłada, że w przypadku odwiedzania rodziny, czy znajomych, sami zgłosimy się z meldunkiem i wymeldowaniem do urzędu. Nie dopełnienie tej kwestii karane jest grzywną. Czy ten przepis jest rzeczywiście przestrzegany? Raczej nie.
Mieszkanie w Austrii – o czym warto pamiętać?
Pobyt w Austrii, który przekracza 90 dni jest możliwy nie tylko dla osób, które tu pracują, czy się uczą, jednak jeśli planujecie tu tylko długi odpoczynek, musicie dysponować środkami, które pozwolą wam na utrzymanie się w tym kraju (obowiązującą walutą jest euro).
Praca w Austrii
Myślę, że najważniejszą kwestią jest brak konieczności wnioskowania o pozwolenie o pracę. Takie coś w przypadku obywateli Polski i UE po prostu nie istnieje, zatem w momencie przeprowadzki do Austrii, posiadania meldunku i ważnych dokumentów, można od razu zacząć szukać pracy. Oferty pojawiają się w lokalnej prasie oraz w internecie na stronach takich jak: willhaben, karriere, stepstone, indeed i wielu innych. Dostępne są w znacznej większości w języku niemieckim, ale także angielskim (najczęściej dla działów IT, inżynierów itp).
Jeśli interesuje was ta tematyka, zapraszam was do wpisu na moim blogu poświęconemu przeprowadzce i pracy w Austrii.
pozdrawiam,
Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)
Unikalni użytkownicy: 390
Wszystkie wyświetlenia strony: 485