Czy Turcy piją alkohol?

1

Czy Turcy piją alkohol?

Jednym z wielu stereotypów dotyczących Turcji i Turków jest przeświadczenie, że w kraju nad Bosforem nikt nie spożywa alkoholu. Ten popularny pogląd bazuje zwykle na odniesieniu do Islamu, który kategorycznie zabrania picia alkoholu wszystkim wyznawcom Allaha. W praktyce bywa z tym jednak różnie, przede wszystkim w zsekularyzowanej Turcji. Podczas gdy według statystyk alkohol spożywa około 5% muzułmanów na całym świecie, w przypadku Turków statystyki te są dużo wyższe. Choć ogół społeczeństwa rzeczywiście stroni od alkoholu, rekompensując to sobie niezdrową dawką kawy, papierosów czy fajką wodną, alkohol w Turcji jest całkowicie legalny, powszechnie dostępny i regularnie konsumowany, przede wszystkim w regionie zachodniego wybrzeża. Półki sklepowe w supermarketach uginają się pod bogatą ofertą wódek, win oraz piw i nie można powiedzieć, że są to produkty nabywane wyłącznie przez turystów lub zamieszkujących Turcję niemuzułmanów. Bez względu na powszechną dostępność alkoholu i dużo bardziej liberalne podejście do kwestii jego spożywania, widok osoby pijanej to w Turcji prawdziwa rzadkość. W miastach oddalonych od wybrzeża funkcjonuje zwykle zaledwie kilka miejsc, w których można spożyć napoje alkoholowe, a lokalni mieszkańcy zdecydowanie preferuję herbatę. Im bliżej morskiego brzegu, tym więcej pubów, klubów oraz dyskotek, a co za tym idzie także okazji do kosztowania lokalnych trunków.

Rakı, czyli turecka wódka anyżowa

Rakı to tradycyjna turecka wódka, której historia sięga około 300 lat wstecz. Sztuka jej destylacji pierwotnie zrodziła się w świecie arabskim, a następnie rozprzestrzeniła na kraje sąsiednie. Odmiana turecka wzbogaciła trunek o dodatek anyżu, przez co ten wysokoprocentowy napój uzyskał swój charakterystyczny smak. Zdaniem niektórych, nazwa rakı wywodzi się od słowa „Iraqi”, co wskazywałoby na irackie pochodzenie trunku. Zdaniem innych, nazwa wódki pochodzi od odmiany winogron o nazwie „razaki”, która jest powszechnie używana do produkcji alkoholu. Choć niewiele wiemy o początkach spożywania rakı na ziemi osmańskiej, wzmianka o niej już w 1630 roku pojawiła się w pierwszym tomie Evliya Çelebiego, opisującego życie rzemieślników w dawnym Stambule. Wiadomo, że w XVII wieku w mieście nad Bosforem funkcjonowało około 100 warsztatów, w których produkowano oraz sprzedawano tę specyficzną wódkę.

Ciąg dalszy wpisu dostępny tutaj.

Więcej informacji oraz zdjęć: www.stykkultur.blog.pl Facebook: www.facebook.com/stykkultur


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułWolność na ulicy
Następny artykułPrzepękla ogórkowata
Styk Kultur
Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni, z zamiłowania podróżniczka i blogerka. Autorka bloga podróżniczego Styk Kultur - www.stykkultur.pl oraz książki "Çanakkale i północno-zachodnia Turcja. Przewodnik Globtrotera".

1 KOMENTARZ

  1. Zgadza się bardzo często spotykam się z opinią że muzułmanie nie pija alkoholu, jakoś nigdy nie chciało mi się w to wierzyć, ze wszyscy muzułmanie są abstynentami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj