Putin – gorące nazwisko

1
N362575 03:(EUROPE OUT) FILE PHOTO: Vladimir Putin in Saint Petersburg, Russia, 1970. (Photo by Laski Diffusion)
Obiecałam w poprzednim wpisie o rosyjskich nazwiskach, że wkrótce napiszę o pochodzeniu nazwiska Putin. Okazuje się, że Putin jest jeden jedyny! Yandex czy Google na to hasło wyrzucają informacje tylko o Władimirze Władimirowiczu, przynajmniej na pierwszych 2-3 stronach wyszukiwania. Niemniej ciekawe okazały się poszukiwania źródeł pochodzenia nazwiska prezydenta Rosji. Runet roi się od mniej lub bardziej poważnych analiz. Istnieje bardzo wiele wersji, niektóre złośliwe, chociaż w większości czołobitne, sporo też informacji o zagranicznym pochodzeniu nazwiska. Najpopularniejsza łączy je ze słowem droga (ros. put’), a od tego już niedaleko do określenia: człowiek, który wskazuje narodowi drogę. Oczywiście tę właściwą drogę.
  WW w liceum

Oto wersje, które wydały mi się najciekawsze:

Wariant 1 – człowiek, wskazujący drogę (put’)

Słowiańska tradycja nakazywała nadawać dziecku drugie, niecerkiewne imię, które miało chronić je przed złymi duchami. Tradycja ta jest już martwa i Rosjanie dziwią się, kiedy widzą w dokumentach moje drugie imię. – Eto wasze otcziestwo? Kiedyś jednak istniał taki zwyczaj, a jednym z popularnych imion dla chłopców był Putiaj. Imię to oznaczało urodzonego w drodze, podczas podróży (chociaż również zakutanego w becik). Następnie Putiaja przekształcono w nazwisko Putin, a Putin, jak wiadomo, drogę wskazuje.

Wariant 2 – złośliwy

Putin był kiedyś Płutinem, ale nakazał urzędnikowi usunięcie litery ł. Dlaczego? Płuta to po rosyjsku cwaniak.

Wariant 3 – niepochlebny

A może Putin to nawiązanie do rosyjskiego putika czyli drogi dla polujących, otoczonej z obu stron pułapkami? Czy taką drogę powinno się wskazywać narodowi?

 

Chyba łatwo znajdziecie ucznia Wołodię?

Wariant 4 – chiński
Pod koniec XIX wieku przyjechał do Rosji chiński rewolucjonista Pu Tin, który pofiglował sobie z Rosjanką. Czyż Władimir Władimirowicz nie ma lekko skośnych oczu?
Wariant 5 – włoski
Podobno w północnych Włoszech nazwisko Putin jest bardzo popularne. Faktycznie na włoskich stronach znalazłam wzmianki o Stefano Putinie, zwykłym obywatelu. We włoskie pochodzenie prezydenta Rosji wierzy wielu Włochów.

 

Putin z rodzicami

Wariant 6 – niemiecki

Pute to po niemiecku indyk. Ale co ma indyk do Putina?

Wariant 7 – holenderski

Rzekomo istnieje holenderski ród van Putinów. Niestety nie odkryłam jego śladów w internecie.

Wariant 8 – fiński

A u Finów jest Putinen oraz Putajnen. Nie ma o nich w sieci nic, za to fińskie źródła nazywają po prostu Władimira Putina Putinenem.

Podczas treningu judo

Wariant 9 – litewsko-przyrodniczy

Putinas po litewsku oznacza śnieżną kulę. Albo kalinę.

Wariant 10 – angielski

Nazwisko Putin wzięło się od put in – włożyć.

Wariant 11 – kulinarny

Putin to człowiek, który uwielbia jeść pudding.

Wariant 12 – pogański

Putin wywodzi się po prostu z pogańskiego imienia Putajło.

Obecny prezydent z byłą żoną Ludmiłą i córką Maszą
Wariant 13 – znowu złowieszcza przyroda

Nazwisko Putin bierze swoje korzenie z pautnicy czyli rosyjskiej pajęczyny.

Szkolne zdjęcie Władimira

 

Taką miał niewinną minkę, prawda?

Jakiekolwiek pochodzenie nazwiska prezydenta Rosji by nie było, to nosi je człowiek uznany przez Forbesa za najbardziej wpływowego człowieka 2014 roku. Nie ma dnia, żeby media nie wymieniły słowa Putin w najróżniejszych kontekstach. Nazwisko to na pewno zapisze się w historii.

A może znacie inne wersje jego pochodzenia?

Zdjęcia młodego Putina z Time http://time.com/3820529/vladimir-putin-youth-pictures/Tekst na bazie runetu, głównie www.ufolog.ru 


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułDlaczego Grecy nie spędzają swojego czasu wolnego w galeriach handlowych?
Następny artykułBzyczenie wśród zielonych łąk… Grenlandii
Natalia
Menedżer międzynarodowy i specjalista handlu zagranicznego przede wszystkim w branży spożywczej; wielbicielka literatury, podróży i zumby, a także Polski XX-lecia międzywojennego. Jak również Rosji i Moskwy, w której mieszkała kilka lat.

1 KOMENTARZ

  1. Brakuje tutaj opcji francuskiej. Putain, to popularna w Rosji putanka, czyli kobieta lekkich obyczajów. Zatem niewykluczone jest, że Putin, to po prostu sun putanki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj