Przesłanie komsomolców 1967 roku

0

Na początku myślałam, że to tzw. fake czyli fałszywa sensacja. W ukraińskim mieście Pierwomajsk, Nikołajewskaja obłaść, zdjęto ze ściany Domu Kultury kapsułę z listem komsomolców z 1967 roku. Dla przypomnienia – Komsomoł = Комунистический Союз Молодежи, czyli Komunistyczny Związek Młodzieży, był organizacją dla nastolatków po ludzi w wieku 28 lat. Wbrew pozorom, to była organizacja prestiżowa; owszem, był nacisk na przynależność, ale nie każdy mógł należeć.

Zdjęcie użytkownika СССР. Прекрасная страна, в которой мы жили.

W każdym razie ci ideowi komsomolcy ZSRR zostawili w 1967 roku wiadomość w „butelce” o następującej treści:

„Na brzegu przepięknego Bugu znajduje się bajkowe miasto, w którym szumią dęby parku 50-lecia Października, parku, który założyliśmy własnymi rękami. Komsomolcy roku 2017! Wsłuchajcie się w szum liści, który przeniesie was w przeszły wiek i opowie legendę o młodym pokoleniu lat 60-tych”

My, pokolenie lat 60-tych, nie wyobrażaliśmy sobie życia bez walki i pracy dla stworzenia komunizmu, który stał się dla nas rzeczywistością.

Byliśmy dumni ze swojego kraju z jego niewyobrażalną przestrzenią, milionem nowostrojek, ujarzmionymi bagnami. Staraliśmy się zrobić wszystko, żeby przyszłość była piękna. My, tak jak wy, zawsze byliśmy pierwsi tam, gdzie trudno (NW:… dalej m.in. przywołany jest Kosmos i niewątpliwe dokonania ZSRR w dziedzinie jego podboju).”

„Dzisiaj, w wigilię święta 50-lecia państwa (NW: rewolucji) ściskamy wam ręce w 21-szym wieku i z dumą oznajmiamy: socjalistyczna konkurencja pod hasłem – „Tobie, ukochana partio, nasz trud, nasze serca!” Przy czym jeszcze partia jest określana jako родная, nie wiedziałam, jak to przetłumaczyć.

Kontynuując: „Pracownice szwalni w fabryce im. 25 Października, czy wy wiecie, że właśnie wasi poprzednicy z brygady nr 1 cechu 4 pod kierownictwem Lidii Diaczenko i Galiny Gierasimienko z 9-tego odcinka imenia Bohatera Związku Radzieckiego Ławrientija Grieczanego, zwyciężyli w jubileuszowym konkursie?

Oto proszę dewiza pracownic szwalni (ich dział już 5 lat posiada przechodnie odznaczenie Czerwone naszej organizacji) „Potrzebujemy tylko 420 minut!” (…)

Z szacunkiem naznaczenia wielkiego Lenina, twórcy naszego państwa, niesiemy posłanie ojców i dziadów i mamy nadzieję, że ich ślady zostaną uwiecznione jako dobre. 

Jesteście pokoleniem szczęśliwych: nad wami czyste niebo, a wojny dla wszystkich, żyjących w 2017 wieku, są historią. To nie wy krzyczeliście: „Izraelscy agresorzy, wstydźcie się!”, nie protestowaliście przeciw wojnie w Wietnamie, nie czytaliście w gazetach o prowokacjach odnośnie rewolucyjnej Kuby.

Chłopcy już nie znajdują niewypałów. Macie tylko pomniki (…)

Młode pokolenie 2017! Macie już nowy świat? Szumi złota pszenica na bezkresnych polach, kwitnie Komsomolsk nie tylko na ziemi, ale też na Wenus i na Marsie.”

Podpisali Władimir Gołowań – najlepszy tokarz, Anatolij Sereda – pracownik cukrowni, Galina Kuzmenko – laborantka, Tatiana Bojko – stażystka”.

Misza mówi, że to najprawdziwsza prawda, takich przesłań jest tysiące. Oni takie kapsuły robili dla przyszłych pokoleń. W tym roku wypada setna rocznica wielkiej rewolucji, nic dziwnego, że się znajdują. Misza wg mnie jest przynajmniej w połowie homo sovieticus. A ta druga jego połowa powiedziała: „Być może moja Mama też taki list napisała. A potem ten system ją skończył za Czernobylu”.


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułWyjątkowe jezioro Tiebersee do odwiedzenia latem w Austrii
Następny artykułTrzęsienia ziemi to grecka norma
Natalia
Menedżer międzynarodowy i specjalista handlu zagranicznego przede wszystkim w branży spożywczej; wielbicielka literatury, podróży i zumby, a także Polski XX-lecia międzywojennego. Jak również Rosji i Moskwy, w której mieszkała kilka lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj