10 psów rodem z Rosji

0

Zacznę od tego, że w języku rosyjskim pies określany jest zarówno słowem sobaka jak i słowem pies (pios). Sobaka jest powszechna i oznacza psy zarówno żeńskiego jak i męskiego rodzaju. A pios – tylko męskiego. Pios jest podobno bardziej popularny na wsi.

A czy wiedzieliście o tym, że co najmniej 10 znanych i uznanych ras psów wywodzi się z Rosji? Oto one.

samojed mr a. ingram
samojed mr a. ingram

Mylicie się jednak, jeśli myślicie, że nazwa samojed pochodzi od samodzielnego jedzenia, choć oczywiście piesek je sam. Ani nie od tego, że rasa ta pożera się wzajemnie. Istnieją 3 wersje pochodzenia słowa samojed. Pierwsza wywodzi nazwę psa od nazwy plemion syberyjskich, Samojedów, aktualnych Nieńców. Wśród nich żyły też białe psy zaprzęgowe.

Druga wersja wiąże samojeda z człowiekiem samo-jadącym, czyli poruszającym się na nartach. A trzecia – z określeniem saam-jedna, które oznacza ziemię Saamów. Zachodnia nazwa samojeda brzmi bjelkier.

2. Rosyjski borzoj przypomina arystokratę i w zasadzie nim jest. W obecnym kształcie rasa ta została wyhodowana w XVII-tym wieku poprzez skrzyżowanie charta rosyjskiego z chartem krymskim i kaukaskim. Borzoje biegają niesamowicie szybko i momentalnie łapią zwierzynę, stąd też były cenionymi towarzyszami rosyjskich właścicieli ziemskich. Za dobrego borzoja trzeba było zapłacić nawet 200 ha ziemi, czyli, bagatela, kilkanaście wiosek.

borzoj author pleple2000
borzoj author pleple2000

Wobec swoich bardzo przyjazny, obcych darzy chłodem, bo to pies indywidualista. Może mieć różne kolory sierści, ale przyznacie, że jest piękny w każdym kolorze. Biedaczek niestety ma skłonności do zapadania na niedoczynność tarczycy, zupełnie jak ja.

3. A ta imponująca psinka to owczarek kaukaski, wywodzący się z tybetańskiego doga. Został wyhodowany w ZSRR dla strzeżenia owiec i jeszcze kilka dziesiątków lat temu nie był znany poza granicami Związku.

kaukaz2
Owczarek kaukaski jest świetnym ochroniarzem, ale przy tym to tak towarzyski pies, że trzeba go chociaż raz na jakiś czas wpuszczać do domu i przytulać.
4. Rosyjski czarny terier to też nie ułomek. Wyobraźcie sobie, że został wyhodowany całkiem niedawno, w 1979 roku, w hodowli Czerwona Gwiazda pod Moskwą, będącej pod specjalną opieką Stalina. Świat uznał tę rasę w roku 1984, no i się nią bardzo zachwycił.
Czarny terier świetnie sprawdza się jako pies policyjny, do pilnowania więźniów – to już wiecie, czemu nazywa się go psem Stalina. A poza tym… słodki jest, prawda?

10dogs4

5. Zaraz, zaraz, a nie Szarika tu mamy? Szarika opisywać długo nie trzeba. Owczarek wschodnioeuropejski przypomina wilka, ale to wyjątkowo przyjazny i lojalny pies… domowy.

10dogs5

6. Na liście nie może zabraknąć syberyjskiego husky, wyhodowanego przez Czukczów. Husky pochodzi z Syberii, a na Alaskę i do Stanów oraz Kanady został zaimportowany na początku XX-tego wieku. Pochodzący z pierwotnych psów zaprzęgowych, bardzo lubi ludzi i inne zwierzęta. Jest przy tym bardzo wytrzymały – potrafi pokonać ponad 600 km na mrozie, przed którym chroni go podwójna sierść. I te hipnotyzujące oczy!

 

10dogs7

Najsłynniejsza jest oczywiście bohaterska Łajka, która poleciała w kosmos. W Moskwie została uhonorowana brązowym pomnikiem (dopiero w 2008 roku; stoi na nim Łajka naturalnych rozmiarów) w rejonie stadiona Dynamo, przed Instytutem Medycyny Wojskowej, w którym to właśnie, w 1957 roku, została przygotowana do swojej podróży w jedną stronę.

lajka

8. Teriera-miniaturkę Rosjanie wyhodowali z odmiany angielskiej, bardzo popularnej na początku XX-ego wieku wśród arystokracji. Po rewolucji październikowej, z oczywistych względów, rasa ta nie była uważana za poprawną politycznie, jednak już w latach 50-tych rozpoczęto hodowlę odmiany rosyjskiej.

10dogs9

10dogs10

Zdjęcia musiałam wziąć oczywiście z internetu i runetu. Inspiracja – artukuł w Russia Beyond the Headlines.

archive


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułPita me gyros, najbardziej popularna przekąska w Grecji
Następny artykułCzy warto studiować koreanistykę?
Natalia
Menedżer międzynarodowy i specjalista handlu zagranicznego przede wszystkim w branży spożywczej; wielbicielka literatury, podróży i zumby, a także Polski XX-lecia międzywojennego. Jak również Rosji i Moskwy, w której mieszkała kilka lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj