Tbilisi : najciekawsze pomniki gruzińskiej stolicy

0

Zwiedzając stolicę Gruzji warto przyjrzeć się interesującym pomnikom, które dekorują i wzbogacają ulice starego miasta. Część z nich upamiętnia ważne osoby i wydarzenia związane z historią Gruzji, inne to po prostu barwne i swawolne impresje na temat gruzińskiej kultury i stylu bycia.

Pomnik tamady

Tamada, czyli biesiadny wodzirej i mistrz ceremonii, to bardzo istotna figura w kulturze gruzińskiej. Do najważniejszych obowiązków tamady należy wznoszenie pierwszego toastu w trakcie supry (gruzińska uczta), który zwykle jest niezwykle długi i obfitujący w zadumę, refleksyjność i mądre puenty. Pomnik tamady na Starym Mieście w Tbilisi to sympatyczna rzeźba mężczyzny, trzymającego w ręku puchar z rogu, z których w Gruzji tradycyjnie pije się wino.

Fontanna z sokołem Wachtanga Gorgasalego

Legenda powstania Tbilisi wiąże się z postacią gruzińskiego króla Wachtanga Gorgasalego, który pewnego dnia wybrał się na polowanie w okolicach dzisiejszego miasta, podczas którego ustrzelił bażanta. Król wypuścił swojego tresowanego sokoła, aby przyniósł mu zdobycz, jednak ten długo nie wracał. Władca wyruszył na poszukiwania sokoła i w rezultacie odnalazł go żywego w okolicy gorących źródeł, które to miejsce zauroczyło Gorgasalego do tego stopnia, że postanowił przenieść w to miejsce stolicę kraju z pobliskiej Mcchety. Tak właśnie powstało Tbilisi, którego nazwa wywodzi się do gruzińskiego słowa „tbili”, oznaczającego „ciepły”. Dziś, w starej dzielnicy łaźni Abanotubani, znajduje się fontanna z sokołem Gorgasalego.

Pomnik Nikoloza Baratashvili

Książę Nikoloz „Tato” Baratashvili był gruzińskim poetą oraz jednym z pierwszych twórców, którzy wprowadzili do gruzińskiej literatury znamiona „europejskości”. Pomimo śmierci w wieku zaledwie 28 lat poeta miał istotny wkład w dziedzictwo gruzińskiej literatury. Nazywany „gruzińskim Byronem” Baratashvili uważany jest za najważniejszego twórcę gruzińskiego romantyzmu, a prawdziwe uznanie zyskał dopiero 30 lat po swojej śmierci. Znajdujący się w centrum Tbilisi pomnik Nikoloza Barataszwilego przedstawia poetę w dystyngowanej pozie i w rozwianej pelerynie.

Pomnik króla Wachtanga

Wachtang Gorgasali to gruziński król oraz święty Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Uważany jest za założyciela Tbilisi, gdzie przeniósł stolicę państwa z Mcchety, za „namową” swojego tresowanego sokoła. W bajkach i legendach jest stałą postacią, naznaczoną pozytywnymi cechami – odwagą, siłą, mądrością. Konny pomnik króla Wachtanga, wykonnay w 1967 roku przez rzeźbiarza Elgudży Amaszukelego, znajduje się przed świątynią Metechi.

 

Ciąg dalszy wpisu dostępny tutaj.

Więcej informacji oraz zdjęć: www.stykkultur.blog.pl
Facebook: www.facebook.com/stykkultur


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułCzy Boże Narodzenie po niemiecku jest gorsze?
Następny artykułO „świętej” Makrynie z Wilna słów kilka
Styk Kultur
Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni, z zamiłowania podróżniczka i blogerka. Autorka bloga podróżniczego Styk Kultur - www.stykkultur.pl oraz książki "Çanakkale i północno-zachodnia Turcja. Przewodnik Globtrotera".

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj