2+2=1,4 miliarda Chińczyków!

0

Czy planeta Ziemia to wytrzyma? Takie pytanie nasuwa się po ogłoszeniu nowej strategii demograficznej Chin.  Pekin odchodzi od polityki jednego dziecka  – co spowoduje, że z miliarda Chińczyków zrobi się 1,4 miliarda… Przepisy obowiązywały przez  ponad 30 lat. Chińska komisja ds. planowania rodziny  podaje, że 90 mln rodzin kwalifikuje się do posiadania drugiego dziecka. Władze szacują, że zmiana w prawie pozwoli na wzrost populacji do ok. 1,4 mld ludzi do 2030 roku…
Od lat 80. rodziny wiejskie, którym urodziła się dziewczynka, mogły mieć jeszcze jedno dziecko. Później posiadanie drugiego dziecka umożliwiono również rodzinom miejskim w przypadkach, gdy oboje rodzice byli jedynakami. Od 2013 roku dwoje dzieci wolno posiadać wszystkim rodzinom, w których chociaż jedno z małżonków jest jedynakiem. Młodzi Chińczycy, zwłaszcza w dużych miastach, wcale nie chcą mieć więcej dzieci, głównie z przyczyn finansowych.

Tymczasem na plenum KC KPCh, czyli komunistycznej partii Chin dyskutowano też nad projektem nowego planu 5-letniego. Do końca drugiej dekady XXI wieku Chiny mają się stać „umiarkowanie zamożnym społeczeństwem”, co oznacza podwojenie dochodu w porównaniu z rokiem 2010. I tu wracamy do pytania – czy planeta Ziemia to wytrzyma? W jednym z najnowszych dokumentów słynny Sir David Attenborough bada, czy świat zmierza do kryzysu populacji. BBC Documentary – How Many People Can Live on Planet Earth. Odpowiedź narzuca się sama jeśli nie zmienimy konsumpcyjnego stylu życia, tym bardziej, że w kolejce do dobrobytu czekają m.in. Indie – ale sami oceńcie.

https://www.youtube.com/watch?v=dymPP9RhPjw

 

 


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułKwiatowe dywany na księżycu
Następny artykułA JAK ABSYNT
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj