Produkcja elektryków jest nieopłacalna

0
Produkcja Elektryków Jest Nieopłacalna
Produkcja Elektryków Jest Nieopłacalna

Producenci dopłacają do aut elektrycznych

Tak stwierdził Sir James Dyson, najbogatszy człowiek w Wielkiej Brytanii. Powiedział to po wydaniu 600 milionów dolarów na elektrycznego SUV-a o zasięgu 600 mil. Zaprezentował go światu i stwierdził, że nie będzie rywalizował z Teslą, ponieważ wszyscy wielcy producenci motoryzacyjni dopłacają do aut elektrycznych. Robią to tylko po to, by w ogólnym rozrachunku obniżyć swoje emisje CO2! Wszystko z powodu bardzo drogiej technologii akumulatorów litowo – jonowych, która jest dużo droższa od produkcji zwykłego silnika spalinowego. Dlatego Sir James Dyson nie będzie konkurentem Elona Muska. Tesla wciąż jest na minusie – stwierdził. Jego zdaniem BMW, Mercedes, VW, czy Land Rover ponoszą ogromne straty na każdym sprzedawanym samochodzie elektrycznym, przyszłością są akumulatory półprzewodnikowe, które są bardziej energooszczędne, lżejsze, a także łatwiejsze w recyklingu. Co bardzo ważne wydzielają mniej ciepła, a więc nie potrzebują drogich i skomplikowanych systemów chłodzenia. Są więc bezpieczniejsze – podsumował Dyson.

Dodatkowo jak wynika z raportu brytyjskiej firmy badawczej Emissions Analytics, najbardziej efektywnym sposobem redukcji emisji CO2 jest masowa sprzedaż hybryd. Samochody elektryczne, przy obecnej technologii baterii litowo-jonowych nie zapewnią szybkiego efektu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Eksperci ustalili, że hybrydy oferują największą redukcję CO2 w przeliczeniu na kWh ze wszystkich zelektryfikowanych aut. Cały artykuł na ten temat tutaj.

Dlaczego firmy motoryzacyjne brną w nieopłacalną produkcją? W związku ze zmianami w prawie Unii Europejskiej producenci samochodów przyspieszają prace nad elektryfikacją by uniknąć kar za emisje CO2. 5 proc. nowych samochodów produkowanych przez firmy nie może emitować więcej niż 95 g CO2 na km. Regulacja UE przewiduje, że koncerny będą musiały zapłacić 95 euro kary za każdy samochód przekraczający ten limit.

Samochody elektryczne zagrożeniem dla zatrudnienia w Niemczech

Przejście na samochody elektryczne może do 2030 roku kosztować niemiecki przemysł 410 tys. miejsc pracy – ostrzegają doradcy rządowi. W samym segmencie produkcji silników i skrzyń biegów pracę stracić może ok. 88 tys. osób.

To dlatego, że napędy dla samochodów elektrycznych są prostsze w konstrukcji. Dodatkowo produkcja pojazdów na baterie będzie bardziej zautomatyzowana – uważa prezes NPM Henning Kagermann. W 2018 roku niemiecki przemysł motoryzacyjny zatrudniał 834 tys. osób. Był to najlepszy wynik od 1991 roku.

Dopłacać chce Francja

Inne podejście prezentuje Prezydent Emanuel Macron, który chce by Francja od 2025 roku produkowała milion samochodów elektrycznych rocznie. Chce na to wydać 8 mld euro. Zapowiedział przyznawanie premii za zakup samochodów elektrycznych w wysokości 7 tys. euro dla osoby prywatnej oraz 5 tys. euro dla firm. Dodatkowo dopłatami mają być objęte hybrydy, które wcześniej były wykluczone. Tu dopłata wyniesie 2 tys. euro.

Sektor motoryzacyjny zapewnia we Francji 900 tys. miejsc pracy z podwykonawcami i usługami. Prezydent dodał, że plan wsparcia europejskiej gospodarki o wartości 500 mld euro, który ogłosił wraz z kanclerz Angelą Merkel, obejmie również sektor motoryzacyjny.

Samochody elektryczne w Polsce

W Polsce elektryki to wciąż nisza. W całym kraju jest zarejestrowanych 11 tys. 132 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. 56 proc. z nich stanowią pojazdy w pełni elektryczne reszta to hybrydy typu plug-in. Ciężarówek i dostawczaków jest 585 sztuk, natomiast autobusów elektrycznych 252.

Jednak już za pięć lat liczba elektryków w Polsce może przekroczyć 280 tys. sztuk. Tak wynika z raportu „Polish EV Outlook 2020”. Może to jednak nastąpić tylko z programem rządowych dopłat. Według tego samego raportu w Polsce jest 2,1 tys. ogólnodostępnych ładowarek samochodów elektrycznych, ale ponad 60 proc. z nich jest płatna. Najwięcej samochodów elektrycznych zarejestrowanych jest w Warszawie. To jedna trzecia wszystkich aut z napędem elektrycznym zarejestrowanych w Polsce.

MB

 

 


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułWeekend w Karpaczu – gdzie zjeść i co zobaczyć?
Następny artykułSieć 5G, nowe możliwości i stare problemy
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj