Gdyby zamienić SUV-y na elektryki

2
prąd zamiast benzyny
prąd zamiast benzyny

Z badania operatora energetycznego EDF wynika, że brytyjscy kierowcy mogliby ograniczyć emisję CO2 o 8,7 mln ton rocznie, gdyby zamienili swoje paliwożerne SUV-y na samochody elektryczne. Odpowiada to  5 mln lotów w obie strony z Londynu do Nowego Jorku. A jest ich teraz w Wielkiej Brytanii zarejestrowanych 4,2 mln.

Jest to też oparte na założeniu, że właściciele SUV-ów przejeżdżają rocznie średnio 7 400 mil. Nie są też wzięte pod uwagę emisje związane z produkcją baterii i energii elektrycznej. Analiza przeprowadzona przez dostawcę energii EDF wykazała też, że średnia emisja dwutlenku węgla z tradycyjnie bardziej masywnych SUV-ów jest o prawie 10 procent wyższa niż w przypadku przeciętnego samochodu.

Think tank T&E twierdzi tymczasem, że producenci samochodów wykorzystują premiery i koncepcje nowych pojazdów elektrycznych jako zasłonę dymną dla rosnącej sprzedaży SUV-ów w Europie.

Sprzedaż SUV-ów w Europie przewyższa popyt na EV, ostrzega think tank T&E,  jednak tylko ok. jedna czwarta (26 proc.) kierowców SUV-ów przed zakupem zwróciłaby uwagę na to, czy dany model ma elektryczny odpowiednik.

T&E zwraca uwagę, że udział w rynku SUV-ów w Europie wzrósł o 4 procent w pierwszej połowie 2021 roku – trzy razy więcej niż pojazdów elektrycznych na baterie. W ciągu nieco ponad dekady udział SUV-ów w sprzedaży wzrósł z peryferyjnych 10 procent do niemal połowy wszystkich samochodów sprzedawanych obecnie w Europie (45 procent).

T&E szacuje, że średnie i duże spalinowe SUV-y emitują od 15 do 28 procent więcej CO2 niż ich odpowiedniki typu hatchback. W przypadku pojazdów PHEV, SUV-y emitują o blisko 40 procent więcej niż hatchbacki. Jednak, podobnie jak w raporcie EDF, nie uwzględniono tu wytwarzania energii elektrycznej do zasilania pojazdów akumulatorowych.

BM

źródło

https://www.dailymail.co.uk/money/cars/article-9989365/Britons-cut-8-7m-tonnes-CO2-swap-SUVs-EVs.html

 


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykuł„Produkty Facebooka szkodzą dzieciom”. Kim jest Frances Haugen?
Następny artykułPolexit największym błędem PiS?
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

2 KOMENTARZE

  1. „nie uwzględniono tu wytwarzania energii elektrycznej do zasilania pojazdów akumulatorowych” szkoda że praktycznie nie ma raportów w których bierze się pod uwagę także emisji wynikającej z wydobycia ropy naftowej i produkcji paliw do samochodów, niestety zawsze przemilczany jest fakt że produkcja 1 litra benzyny pochłania 3,5-7kWh energii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj