Plastik, jak manipulują korporacje

0
Plastik Plywajacy W Oceanie Mapa
Plastik Plywajacy W Oceanie Mapa

Przez lata politycy i wielkie korporacje nauczyły nas, że najważniejsze są zyski. Dla nich można poświęcić prawie wszystko, a prawda ginęła zwyczajowo jako pierwsza. Tak kiedyś wyglądała polityka wielkich koncernów tytoniowych, które przez dekady kłamały na temat wpływu palenia papierosów na zdrowie. Tak wygląda to teraz w przypadku plastiku.

Jak wynika z raportu organizacji Changing Markets Foundation „najwięcej plastikowych opakowań na świecie w 2020 r. zużyła Coca-Cola – 2,9 mln ton, na potrzeby Pepsico wyprodukowano 2,3 mln ton, a Nestle – 1,7 mln ton. Pośród koncernów najbardziej przyczyniających się do produkcji plastiku znajdują się jeszcze: Danone, Procter&Gamble, Unilever, Colgate-Palmolive i Mars”.

Autorzy tego raportu twierdzą, że z jednej strony wielkie korporacje  przeznaczyły na rzecz „Sojuszu na rzecz wyeliminowania odpadów plastikowych” 1,5 mld dolarów, z drugiej strony Changing Markets Foundation ujawnia, że w latach 2010-2017 firmy te wydały na nowe instalacje petrochemiczne 186 mld dolarów. Dodatkowo prowadzą lobbingowe akcje by opóźnić i osłabić wprowadzenie w życie praw związanych z ochroną środowiska.

Tymczasem wszyscy już chyba wiedzą, że recykling plastiku się po prostu nie opłaca. Taniej jest wykonać nową plastikową butelkę z ropy niż taką z przetworzonego plastiku, którego granulat jest po prostu droższy. Dodatkowo takie opakowania jak kubeczki na jogurty, opakowania wędlin, wszelkiego rodzaju torebki, czy plastikowe zabawki, nie nadają się do recyklingu. Są jednorazowe! By się ich legalnie pozbyć można je albo wyrzucić na wysypisko albo spalić w spalarni.

Plastik dobre wiadomości

W tym kontekście problem dostrzegła wreszcie Bruksela. Dyrektywa plastikowa UE to szereg przepisów, stopniowy wycofujących nieprzetwarzalny plastik z produkcji na terenie wspólnoty. Oto jej najważniejsze założenia:

– od 2021 roku zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku – patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki;

– od 2025 roku nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników;

– od 2025 roku wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. – w 30 proc.;

– do 2025 roku poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. – 90 proc.

A więcej na temat nowego podatku UE od plastiku oraz wpływie tworzyw sztucznych na zdrowie ludzi oraz ekosystemy, przeczytacie TUTAJ.

Marek Bart


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułRZECZ O NIEWIDZIALNYCH MURACH
Następny artykułKlip (kompromitujący) promujący polską literaturę na świecie
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj