Karaibskie oblicze Bretanii

2

W Bretanii mamy jeszcze ostatnie przebłyski lata, które zagłuszają świadomość, że niedługo słońce będzie u nas rzadszym gościem. Żeby zatrzymać na dłużej ostatnie ciepłe dni i trochę się wakacyjnie rozmarzyć, proponuję wycieczkę na wyspy Glénan. Zabieram Was na pokład żaglówki, by wspólnie nacieszyć oczy widokiem pewnej plaży, często wymienianej jako jedną z najpiękniejszych lub nawet najpiękniejszą w Bretanii.

G1(B) G6(B)

Na wyspach Glénan panuje mikroklimat, który sprawia, że z lotu ptaka wyspy wyglądają jak część Karaibów (jeśli nie wierzycie, sprawdźcie sami!). Liczyłam więc na świetne widoki, zdając sobie jednak sprawę, że najbardziej spektakularnie wyspy prezentują się zapewne właśnie na zdjęciach z góry.

G10(B) 


G8(B)

Kiedy zacumowaliśmy przy Ilot de Saint-Nicolas, czyli największej z wysp archipelagu, pogoda nie była rewelacyjna (nasza wyprawa odbyła się pod koniec maja), ale i tak lepsza niż na kontynencie. Wąski przesmyk plaży zniknął pod wodą w ciągu jakichś dwóch godzin od naszego przybycia. Pod wieczór popłynęliśmy (używając szalupy ratunkowej) na ląd i nie mogłam się nacieszyć pięknym niebem, turkusową, przejrzystą wodą i niezwykle białym,przyjemnym w dotyku piaskiem. Nie miałam jednak tyle odwagi, co chłopiec na zdjęciach, by zażyć morskiej kąpieli.

G4(B) G13(B)G7(B)

W razie deszczu schronienie można znaleźć w jedynym pubie na wyspie (archipelag jest pod ochroną i nie jest zamieszkały z wyjątkiem kilku przybytków działających w sezonie). Koniecznie trzeba też zabrać ze sobą krem z filtrem: na wyspie nie ma drzew, na próżno wiec szukać cienia!

G12(B) G14(B) G16(B)

Bardzo cieszyłam się z możliwości poznania wysp poza sezonem, bo latem Les Glénan przeżywają prawdziwe oblężenie. Mimo że nie było mi dane podziwiać głównej wyspy archipelagu w „pocztówkowych”, prawdziwie karaibskich kolorach, które ujawniają się szczególnie przy bezchmurnym, błękitnym niebie, zupełnie nie żałuję. Ta paleta barw, którą mieliśmy okazję zobaczyć, wydaje mi się dużo ciekawsza.

G9(B) G17(B)

Wybierając się do Bretanii, z pewnością warto wiedzieć, że oddalając się nieco od lądu, możemy  znaleźć taki niezwykły skrawek raju.


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułKurban Bajram: muzułmańskie Święto Ofiarowania
Następny artykułSandunowskie Banie
Bretonissime
Poznanianka, dzieląca życie z Francuzem i mieszkająca w Bretanii, o której pisze na dwujęzycznym blogu http://bretonissime.blogspot.fr/ Znajdziecie na nim również mnóstwo ciekawostek kulturowych i praktycznych informacji, które uchronią Was przed niejedną gafą nad Sekwaną i pomogą zrozumieć "Żabojadów". Jako magister filologii romańskiej, zapraszam również do kontaktu w sprawie lekcji francuskiego przez Skype oraz tłumaczeń.

2 KOMENTARZE

  1. Porównanie Bretani do Karaibów to jednak przesada. Na widokówkach z daleka i z dobrym aparatem można by zrobić porównanie, jednak w rzeczywistości nie da się. Choć Bretania ma w sobie niezwykły urok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj