Wybrzeże Bretonii

0

Zabieram Was dzisiaj na Wybrzeże Różowego Granitu. Nie zdziwię się jednak, jeśli wcale tego różowego koloru na zdjęciach nie dostrzegacie. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że „czysty” granit, taki, jaki widzi się w Bretanii najczęściej, jest zupełnie szary. Na tym tle łatwiej będzie Wam zrozumieć, dlaczego Bretończycy widzą tu róż. Zupełnie poważnie zaś, chodzi oczywiście o światło. Podczas mojego ostatniego pobytu w tym miejscu, spędziliśmy nad oceanem może półtorej godziny i podczas tego czasu pogoda, a wraz z nią światło, zmieniało się niezliczoną ilość razy. Zupełnie inny kolor miały skały po lewej i prawej stronie oraz na wprost mnie, były odcienie różu, beżu, pomarańczu, w chłodnej jak i w ciepłej tonacji.

P4(B)

P8(B)Ploumanac’h jest jednym z najbardziej turystycznych miejsc w Bretanii, a już na pewno w jej północno-wschodniej części, Côtes d’Armor. Nie próbuję nawet wyobrażać sobie tego miejsca latem i bardzo się cieszę, że mam możliwość zwiedzania Bretanii poza sezonem. Zdradzę Wam jednak pewien trik, który można stosować cały rok: do najbardziej obleganych miejsc warto udawać się w porze obiadowej, między 12 a 14, bo jak wiadomo posiłki o stałych porach we Francji to rzecz święta. Mam na myśli głównie miejsca o walorach przyrodniczych, bo wiele zabytków (i/lub kas biletowych ) jest w związku z tym zamykanych na ten czas.

ciel 2.0 (B)Te skały zachwycają mnie nie tylko kolorem, ale też kształtem (w wielu przypadkach ludzie prześcigają się w spekulacjach, co dany kamień przedstawia), wielkością i różnorodnością. Skaliste olbrzymy robią proporcjonalne do swoich rozmiarów wrażenie…

P7(B) P9(B) P13.2(B)Częstym elementem bretońskiego pejzażu są kapliczki (najczęściej zamknięte, a czasem nawet te otwarte są prawie puste w środku) i kamienne krzyże. Gargulce to standard, jednak pierwszy raz widziałam jednego z nich w centralnej części kapliczki, tuż nad drzwiami. Później kazało się, że nie bez powodu brak tu krzyża a na środku widnieje podobizna gargulca: to, co ma kształt kapliczki, jest obecnie używanie jako… garaż  na pojazdy mieszkańców najbliższej wilii, którą widzicie na zdjęciu poniżej.


P14(B)


P20(B)
P5(B)W maju zeszłego roku miałam okazję płynąć statkiem na wyspy znajdujące się naprzeciw Wybrzeża Różowego Granitu, które wyraźnie widać na poniższym zdjęciu. to archipelag składający się z siedmiu niewielkich wysp, będących w większości rezerwatami przyrody, na które człowiek nie ma wstępu. Na przykład jedna z nich aż roi się od ptaków, i, co ciekawe, wszystkie skupiają się z jednej strony wyspy (nawet jeśli brak dla wszystkich miejsca) ze względu na odpowiedni kierunek wiatru, ułatwiający im oderwanie się od lądu. Takich ciekawostek dowiedziałam się mnóstwo, a wybrzeże pięknie prezentowało się ze strony oceanu, mogę wiec jak najbardziej polecić taki rejs.


P16(B)
Na koniec mam dla Was ciekawostkę i jednocześnie polski akcent w Bretanii: zamek Costaérès z końca XIXw. położony na wyspie na plaży w Ploumanac’h to dzieło polskiego inżyniera, Bruno Abakanowicza. Gościło w nim wiele znanych osobistości, w tym Henryk Sienkiewicz, który napisał tu kilka rozdziałów Quo Vadis!


chateau(B)


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułDieta Putina
Następny artykułKuchnia brytyjska
Bretonissime
Poznanianka, dzieląca życie z Francuzem i mieszkająca w Bretanii, o której pisze na dwujęzycznym blogu http://bretonissime.blogspot.fr/ Znajdziecie na nim również mnóstwo ciekawostek kulturowych i praktycznych informacji, które uchronią Was przed niejedną gafą nad Sekwaną i pomogą zrozumieć "Żabojadów". Jako magister filologii romańskiej, zapraszam również do kontaktu w sprawie lekcji francuskiego przez Skype oraz tłumaczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj