Recykling baterii słonecznych

0
recykling baterii słonecznych
recykling baterii słonecznych

Naukowcy AGH chcą z odzyskanych surowców produkować nowe panele fotowoltaiczne.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie utworzyła konsorcjum ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech, której celem jest opracowanie innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. W skład zespołu wchodzą naukowcy z Polski, Czech i Słowacji.

Konsorcjum ma za zadanie przeprowadzenie badań i działań wdrożeniowych nowej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Badania w tym kierunku już trwają w laboratoriach krakowskiej uczelni.

Prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH przypomniał w czwartek, że panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularna na świecie metoda produkcji energii. Szacuje się, że w samej Polsce do 2025 roku będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce ma wynieść wtedy prawie 8000 MW.

„Szacując, że średnia żywotność paneli wynosi 20 – 30 lat już w najbliższych latach, w samej Polsce, do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych” – wskazał naukowiec.

Według niego już teraz z paneli fotowoltaicznych można odzyskiwać surowce, m.in. aluminium, krzem czy szkło. Na razie są to jednak często metody niekompletne lub mało wydajne i kosztowne.

„Stajemy przed globalnym wyzwaniem zagospodarowania zużytych paneli fotowoltaicznych. Nasze metody przetwarzania zużytych paneli opracowane wraz z firmą 2loop Tech będą nie tylko w 100 proc. ekologiczne, lecz również efektywne ekonomicznie” – zapowiedział przedstawiciel AGH.

Dzięki opracowanym technologiom – ocenił prof. Cała – uda się odzyskać praktycznie wszystko co możliwe z tych urządzeń, łącznie z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, w formie umożliwiającej ich ponowne wykorzystanie.

Naukowcy wskazują, że już teraz światowa gospodarka musi podjąć wyzwanie dotyczące recyklingu paneli, których ilość przyrasta lawinowo

„Za pięć czy 10 lat będzie za późno. Wierzymy, że Polska może zostać światowym liderem w zakresie recyklingu tego typu instalacji. Mamy know-how, potencjał produkcyjny, korzystne położenie geograficzne i firmy, które chcą zainwestować w opracowanie skutecznych i bezpiecznych ekologicznie technologii” – dodał naukowiec.

Umowa zawarta w ramach projektu zakłada opracowania technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Akademia Górniczo-Hutnicza przeprowadzi badania laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Natomiast prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach.

Prezes 2loop Tech Marcin Karbowniczek ocenił, że dostawcy paneli są coraz bardziej świadomi narastającego problemu odpadów po instalacjach OZE.

„Są już wśród nich na rynku pionierzy, którzy wychodzą z inicjatywą by skorzystać z tych nowych możliwości i doprowadzić do odpowiedzialnego przetworzenia zużytych elementów instalacji” – powiedział.

Umowa przewiduje zakończenie badań przemysłowych do października 2022 roku, a wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej nastąpi do końca 2023 roku.

(PAP) Rafał Grzyb


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułSzczepienia przeciwko COVID-19 a wariant indyjski
Następny artykułCo dalej z kredytami w CHF? W czym jest problem?
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj