Największy w historii spadek globalnych emisji CO2

0
historyczny spadek emisji co2
historyczny spadek emisji co2

Jest to największy roczny spadek procentowy od czasów II wojny światowej – informuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Ponieważ zapotrzebowanie na energię z powodu pandemii Covid-19 spadło w 2020 r. o prawie 4%, światowe emisje CO2 związane z energią spadły o 5,8%.

Spadek emisji CO2 to wynik spadku popytu na paliwa stałe

 

W 2020 r. najbardziej ucierpiał popyt na paliwa kopalne – zwłaszcza na ropę naftową, o 8,6%, oraz na węgiel, o 4%. Spadek aktywności w transporcie drogowym przełożył się na  50% spadek światowego popytu na ropę naftową, a spadek w sektorze lotnictwa o około 35%. Tymczasem nisko emisyjne paliwa i technologie, w szczególności fotowoltaika i wiatr, osiągnęły najwyższy w historii roczny udział w światowym koszyku energetycznym, zwiększając go o ponad jeden punkt procentowy do ponad 20%. Udział odnawialnych źródeł energii w światowym wytwarzaniu energii elektrycznej wzrósł z 27% w 2019 r. do 29% w 2020 r., co jest największym rocznym wzrostem w historii.

Jednym z najbardziej dotkniętych pandemią Covid-19 sektorów, było lotnictwo. W przeciwieństwie do poziomów sprzed kryzysu, emisje tej branży spadły w ciągu roku o prawie 45% do poziomu ostatnio obserwowanego w 1999 r. Spadek ten jest równoznaczny z tym, że około 100 milionów samochodów przestało być używanych.

Na szczeblu regionalnym różne reakcje na pandemię miały różny wpływ na emisje. W 2020 r. gospodarki zaawansowane odnotowały średnio największy spadek rocznej emisji, średnio o prawie 10%, podczas gdy emisje z rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się spadły o 4% w stosunku do 2019 r.

Większość gospodarek odnotowała spadek o pięć do dziesięciu punktów procentowych w porównaniu z niedawnymi wskaźnikami wzrostu emisji, przy mniejszym spadku w Brazylii (gdzie szalały rekordowe pożary), a przede wszystkim w Chinach (które jako pierwsze wyszły z pandemii i wznowiły produkcję).

Dane miesięczne pokazują szybkie ożywienie gospodarcze i odbicie emisji CO2

Chiny, odnotowały 7% wzrost emisji CO2 w grudniu 2020 r. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Emisje w Indiach wzrosły powyżej poziomu z 2019 r. we wrześniu, gdy poprawiło się otoczenie gospodarcze i ograniczenia zostały złagodzone. W Brazylii ożywienie działalności w zakresie transportu drogowego we wrześniu doprowadziło do ożywienia popytu na ropę naftową. Emisje w Stanach Zjednoczonych spadły o 10% w 2020 roku. Ale w ujęciu miesięcznym, po osiągnięciu najniższych poziomów w kwietniu i maju, zaczęły odbijać. W grudniu 2020 r. emisje w USA zbliżały się do poziomu obserwowanego w tym samym miesiącu rok wcześniej, ponieważ odnotowano: większą aktywność gospodarczą i ciężką zimę, co sprzyjało wzrostowi zużycia węgla.

Chociaż rok 2020 był największym bezwzględnym spadkiem światowych emisji CO2 w historii, dowody na szybkie odbicie popytu na energię i emisje w wielu gospodarkach podkreślają ryzyko znacznego wzrostu emisji CO2 w 2021 roku. Poniżej link do całego raportu.

iea.org


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykuł53 proc. Polek i 68 proc. Polaków ma nadmierną masę ciała
Następny artykułDlaczego Polacy przechodzą na emeryturę?
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj