75 proc. budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie

0
paryż
paryż

Z perspektywy energetycznej budynki są największym pojedynczym źródłem emisji gazów cieplarnianych w UE – podkreśliła unijna komisarz ds. energii Kadri Simson. Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że aż 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie; nieruchomości odpowiadają za 40 proc. zużycia energii w Europie i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Tylko 1 proc. rocznie jest modernizowanych.

Jak szybko modernizowane energetycznie są budynki w UE?

Z danych KE wynika ponadto, że obecnie co roku poddawanych renowacji jest tylko 1 proc. budynków. Dlatego Komisja zaproponowała, nazwaną falą renowacji, inicjatywę poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Szacuje się, że mogłaby ona przyczynić się do stworzenia 160 tys. miejsc pracy w UE. Bruksela zamierza zwiększyć wskaźniki renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat

Jak zaznaczyła komisarz ds. energii, fala renowacji poza oszczędnością energii daje możliwość poprawy warunków życia. „Oprócz wzrostu zatrudnienia obywatele Unii zobaczą zmniejszenie wydatków na energię, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach niepewności, jeśli chodzi o walkę z ubóstwem energetycznym” – zauważyła.

Zdaniem Simson, administracje mogą zrobić wiele, aby zachęcić właścicieli budynków do podjęcia renowacji energetycznej na dużą skalę. „Instrument na rzecz Odbudowy i Odporności, fundusze regionalne, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i różne źródła wsparcia pomocy technicznej – w szczególności ELENA (fundusze na renowację budynków) – są dla was dostępne” – podkreśliła.

Szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas ocenił, że zapewnienie energooszczędności budynków w UE pozwoli zaoszczędzić pieniądze, zmniejszyć emisje i rozwiązać problem ubóstwa energetycznego, które dotyka 34 mln ludzi w Europie.

Stan energetyczny budynków w Polsce

Ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych – na 38 mln mieszkańców ok. 19,5 mln, z tego prawie 6,5 mln w miastach i ponad 13 mln na wsi. To prawie 90% mieszkańców wsi i prawie 30% mieszkańców miast zajmuje mieszkania w budynkach jednorodzinnych.

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. w Polsce zlokalizowanych było ok. 6 mln budynków. W stosunku do 2002 r. liczba budynków z mieszkaniami wzrosła o 12,3%w tym w miastach o 18,4%, a na wsi o 8,9%. Jak wynika z danych Instytutu Ekonomii Środowiska z 2014 r., ok. 70% budynków jednorodzinnych cechuje się niskimi lub bardzo niskimi standardami w zakresie energii cieplnej, a ponad 30% pozbawiona jest izolacji termicznej ścian zewnętrznych.

budynki w polsce
Budynki w Polsce
budynki w polsce lata powstania
Budynki w Polsce lata powstania

Do sieci gazowej podłączonych jest ok. 37% budynków mieszkalnych, w tym 60,3% w miastach i 21,8% na wsi. Z raportu opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy wynika, że w 2014 roku było w Polsce około 3,74 mln kotłów zasypowych – tzw. kopciuchów. Dziś takich kotłów jest o około 850 tys. mniej (zapewne w dużej części zastąpiły je kominki w nowo budowanych domach, o czym pisaliśmy tutaj). Najszybciej znikają kopciuchy na węgiel, których mamy teraz trochę ponad 2 miliony.

Plany UE na przyszłość

Wraz z dekarbonizacją sektora transportu i ekologizacją miast, renowacja zasobów budowlanych w UE jest kluczowym priorytetem Europejskiego Zielonego Ładu, unijnej strategii mającej na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. KE zamierza zwiększyć wskaźniki renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Komisja zauważa, że poza uczynieniem istniejących budynków bardziej energooszczędnymi i neutralnymi dla klimatu fala renowacji może być okazją do łączenia zrównoważonego rozwoju ze stylem i pielęgnacji estetyki.

Komisarz ds. energii Kadri Simson wzięła udział w debacie poświęconej poprawie charakterystyki energetycznej budynków z członkami Europejskiego Komitetu Regionów, w którym zasiadają przedstawiciele europejskich samorządów.

Marek Bart

PAP

 


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy: 13

Wszystkie wyświetlenia strony: 14

Poprzedni artykułCzym jeżdżą Niemcy?
Następny artykułWodorowa strategia Unii Europejskiej
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj