Nasi blogerzy

Aktualnie ze stroną www.blogerzyZeSwiata.pl współpracują:

 

ANGLIA

Me and YorkMatka Polka na 3 letniej emigracji w starożytnym mieście York na północy Anglii. Wyjazd uczynił ze mnie „bloggerkę” ;) wszystko co tu spotykam, co mnie dziwi, zastanawia lub zachwyca opisuję na blogu www.meandyork.blog.pl. Od stycznia 2014 prowadzę wtorkowe spotkania z językiem angielskim przy herbatce, na które serdecznie zparaszam:

ANGOLA

Polka w AfryceMarzycielka, która postanowiła spełnić swe marzenia. Wyjechała tylko na chwilę i raczej nie ma ochoty wracać… Prowadzi bloga:

ARABIA SAUDYJSKA

Paweł – z wykształcenia inżynier bezpieczeństwa pożarowego, ekonomista od pożarów, specjalista ds. BHP, instruktor First Aid. Z zamiłowania nurek (rescue diver), fotograf i …. kucharz. Prywatnie mąż swojej Żony.Ola – z wykształcenia historyk, z zamiłowania fotograf, który nie potrafi żyć bez aparatu i Internetu. Prywatnie żona swojego Męża.

ARGENTYNA

NinaAutorka jest weteranką emigracji. Od 1998r. mieszkała w Kalifornii w Dolinie Krzemowej, w 2011r. wyjechała szukać bardziej zielonych pastwisk i wylądowała w Argentynie w Buenos Aires. Z zawodu wykonywanego menedżer kontroli jakości oprogramowania komputerowego. Od jakiegoś czasu pracę wykonuje zdalnie poprzez Internet i dobrze jej z tym.

CHINY

RadekW Chinach od października 2012 roku. Obecnie student Xiamen University. Prowadzi bloga pt. „Dzień Dobry Hanoi”.

CHORWACJA

Adam ŻurekNazywam się Adam Żurek pseudonim „Stary Chorwat”. Jestem pilotem wycieczek specjalizującym się w krajach dawnej Jugosławii, ale przede wszystkim w Chorwacji. W związku z tym, że jeszcze pracuję moje wyjazdy są ograniczone tylko do ilości dni urlopowych. Staram się jednak być w „mojej” Chorwacji parę razy w roku. Jestem także autorem strony internetowej o Chorwacji www.mojachorwacja.eu , do której to odwiedzenia zapraszam.

CYPR

Maria ChristouNazywam się Maria Zofia Christou. Od kilku lat mieszkam na Cyprze, w Limassolu, nad zatoką Akrotiri. Uczę języka polskiego w szkole dla dorosłych – Επιμορφωτικά Κέντρα. W 2013 roku opublikowałam książkę pt. „Moje długie cypryjskie wakacje”. Znaleźć w niej można prawie wszystko, co mnie na wyspie Afrodyty zainteresowało, poruszyło i zachwyciło. Są tam m.in. informacje o zabytkach, opisy cypryjskich zwyczajów i tradycji, a nawet przepis na ciasto… A w tle – moje życie w obcym kraju, który z każdym dniem staje się coraz bliższy. Moją cypryjską opowieść kontunuuję na dwóch blogach…

FINLANDIA

KarolinaAutorka bloga Skandynawia w pigułce www.skandynawiawpigulce.blogspot.com, pasjonatka podróży i muzyki, redaktor Polskiej Oficjalnej Strony zespołu Sunrise Avenue, współpracuje z portalami Etraveler.pl, Monoloco oraz czasopismami podróżniczymi. Jest fanką Finlandii, jej pierwsza podróż do Helsinek odbyła się w 2009 roku. Od tamtej pory Karolina odwiedziła Finlandię jeszcze kilka razy. Zwiedziła między innymi Helsinki, Tampere, Turku i Porvoo

EGIPT

DorotaMam na imię Dorota. Pochodzę z Warszawy, z wykształcenia jestem polonistką. Przez ostatnich kilka lat pracowałam w agencjach reklamowych. Teraz mieszkam w Egipcie.

FRANCJA

Kasia TirillyPoznanianka, dzieląca życie z Francuzem i mieszkająca w Bretanii, o której pisze na dwujęzycznym blogu http://bretonissime.blogspot.fr/ Znajdziecie na nim również mnóstwo ciekawostek kulturowych i praktycznych informacji, które uchronią Was przed niejedną gafą nad Sekwaną i pomogą zrozumieć „Żabojadów”. Jako magister filologii romańskiej, zapraszam również do kontaktu w sprawie lekcji francuskiego przez Skype oraz tłumaczeń
Moj ParisProsty inżynier po krakowskiej AGH z zapędami humanisty. W Paryżu przez kilka miesięcy uczyła się języka francuskiego na Sorbonie. Założyła bloga pt. www.mojparis.blogspot.com gdzie świeżym spojrzeniem opisuje otaczające realia – te polskie i te francuskie. Kocha kulturę, wino i czekoladę. Na co dzień zajmuje się kulturalnym piciem czekolady.
La ParisienneAutorka jest absolwentką Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pasjonuje się językoznawstwem i językami romańskimi. W wolnych chwilach delektuje się francuską literaturą piękną i z wielkim zamiłowaniem pielęgnuje rośliny w swoim ogrodzie.
Patrycja TodoJestem pisarką i fotografem., ur. w 1971. Losy me potoczyły się w różnych krajach i kontynentach. Szczęśliwe dzieciństwo u boku podróżujących po świecie rodziców, studia w Belgii, wieloletnia praca i życie w holenderskim Maastricht, a ostatecznie, małżeństwo z Francuzem, hiszpańskiego pochodzenia, pozwoliły na zdobycie doświadczenia i śmiałą ocenę zamieszkiwanej od lat Francji. Mówię w pięciu językach. Jestem pokoleniową Warszawianką i matką dwóch, dorastających w wielo kulturowej rodzinie chłopców. Opowiadam o kraju, którego aura, jak i cienie, od zawsze pasjonują ludzi na całym świecie. Aktywnie współpracuję z nowojorską grupą artystyczną „Emotionalists”. Wystawiałam prace fotograficzne na wystawach międzynarodowych, za oceanem, jak i w Polsce. Prowadziłam rubrykę w literackim piśmie „Bluszcz”. Jestem również autorką blogów, które przyciągają wielu internautów zainteresowanych Francją, poezją i fotografią ..

GRECJA

Dorota KamińskaZ wykształcenia jestem historykiem sztuki. Z życiowej pasji – wielbicielką wszystkiego, co szeroko rozumiejąc jest piękne. Od ponad dwóch lat mieszkam nad Zatoką Koryncką. Mimo, że wszędzie głośno o greckim kryzysie, nigdzie się stąd nie ruszam! Słońce niezmiennie ma tutaj magiczną jakby moc. Grecja to już chyba moja druga ojczyzna… I uwielbiam o niej pisać!
Z zawodu- ekonomistka, z wyboru – żona i matka, z zamiłowania – kucharka, a z konieczności – pracownica turystyki. Zakochana w Grecji od czasu pierwszego pobytu w 1994 roku, postanowiłam zamieszkać w niej siedem lat temu. Od tego czasu Rodos, stało się nie tylko moim domem, lecz również miejscem na ziemi.

HISZPANIA

AgnieszkaJest pracownikiem Katedry Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytetu Łódzkim gdzie zajmuje się praktyczną nauką języka hiszpańskiego, gramatyką opisową oraz wstępem do językoznawstwa. Oprócz pracy ze studentami postanowiła również zaryzykować i wejść do miejsca powszechnie uważanego za paszczę lwa – czyli do gimnazjum. Oprócz nauczania j. hiszpańskiego jest tam wychowawczynią i… uwielbia swoją pracę. Jest egzaminatorką certyfikatów TELC i tłumaczką. Uczestniczka wielu szkoleń metodycznych i projektówedukacyjnych dotyczących krajów obszaru hiszpańskojęzycznego, zarówno w Polsce jak i za granicą. Jej zainteresowaniami są gramatyka opisowa, wstęp do językoznawstwa, metodyka i metodologia nauczania języków obcych, a zwłaszcza dydaktyka języka hiszpańskiego. Pasjonatka nauczania i odkrywania nowych metod. Nie wyobraża sobie życia bez języka hiszpańskiego. Członkini The American Association of Teachers of Spanish and Portuguese .

IRLANDIA

 

Kasia w krainieAnglistka i ekonomistka która przybyła do Irlandii 29 lutego 2008 z zamiarem pomieszkania tu trochę. Z każdym dniem moje uczucia wobec Irlandii są cieplejsze. Wady tego kraju traktuję jak wady wieloletniego ukochanego – znam je chyba już wszystkie, ale jestem z nim pomimo nich. Czuję, że Irlandia wyzwala we mnie dobre cechy. Jeśli mnie spotkacie proszę zagadajcie – poznacie, ze to ja po mojej ulubionej latte w ręku. ;) Wieczorami natomiast pijam czerwone wytrawne wino a gdy sytuacja tego wymaga przerzucam się na whiskey

KOREA POŁUDNIOWA

Anna SawińskaOd 2002 roku mieszkam w Korei Południowej. Przyleciałam tutaj na Globalne Stypendium Samsunga, na które składały się dwa lata nauki na Korea University i późniejsza praca w Głównej Siedzibie Samsung Electronics. Mimo wielu trudnych chwil zachłysnęłam się Koreą podobnie jak wiele innych osób i już tutaj zostałam. Na blogu „W Korei i nie tylko” (www.wkorei.blogspot.com) opisuję moją codzienność w tym kraju: pracę w koreańskim jaebolu, życie w koreańskiej rodzinie, poruszanie się po koreańskiej rzeczywistości, ale też liczne podróże po regionie. Osobista relacja z pierwszych pięciu lat mojego pobytu w tym kraju została zawarta w książce „W Korei. Zbiór esejów 2003-2007” wydanej nakładem wydawnictwa „Kwiaty Orientu”.
YellowinsideUrodziłem się w 1985 roku w małej miejscowości Brodnica. Jestem absolwentem studiów magisterskich Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2009 roku przyleciałem do Korei Południowej by odbyć tu trzyletnie “Korean Government Scholarship”. Po rocznym kursie języka koreańskiego w Seulu trafiłem do Gwangju, głównego miasta prowincji Jeollanam. Tam skończyłem 2-letnie studia magisterskie na kierunku Business Administration – Marketing. W Październiku 2012 przeprowadziłem się ponownie do Seulu, a w marcu 2013 zacząłem pracę w koreańskiej korporacji LG Electronics. Na blogu yellowinside.wordpress.com staram się opisywać to co mnie w Korei fascynuje i jak wygląda życie kogoś komu wydaje się, że rozumie kulturę tego kraju. Blog koreanawynos.wordpress.com to próba wizualnego wysłania koreańskich smaków za ocean!

NIEMCY

Christoph hohensalzerMam  na imię Krzysztof czy jak kto chce Christoph i od ponad dziesięciu lat mieszkam w Niemczech. Nie znalazłem sie tu przez przypadek. To był mój wybór świadomy- powiedzmy uwieńczenie moich marzeń. Od pierwszej wizyty w ówczesnym jeszcze Berlinie Zachodnim, poprzez gdy rok później ,,postawiłem,, pierwszy raz swoją nogę w dawnym RFN, chciałem tu zamieszkać. Nie umiem określić w kilku zdaniach czemu…ten kraj mnie przyciągał, jego kultura ludzie, sposob bycia, myslenia. Z czasem choć mieszkałem jeszcze w Polsce nie było dnia, by nie być w kręgu zainteresowania niemieckimi filmami, artystami, kulturą, muzyką, historią… Kraj ten mnie ,,porwał, czy raczej wyrwał„ z Polski i stał się moim drugim domem. Pierwszym domem zawsze będzie Polska; Niemcy stały sie domem z wyboru. Zawsze ilekroć jadę do Polski nie moge sie już doczekać, kiedy wsiąde do samolotu, pociągu czy samochodu i będe w drodze do rodziny, do stron z których ..
Dominika RotthalerDominika, czyli Polka w Monachium. Mieszkam w Niemczech od 2010 roku, wychowuje tu dwóch Synków (Leo – 3 lata i Nico – 1 rok), no i pisze bloga. A o czym? O tym, jak to jest być i żyć w obcym mieście, jak starać się je oswoić, naznaczając jego mapę swoimi śladami i jak na co dzień łączyć dwie kultury, dwa języki, dwa różne spojrzenia na świat. Oprócz tego zamieszczam sporo ciekawych i zaskakujących informacji na temat Monachium, Bawarii i Niemiec, a także robię dużo zdjęć :) 

ROSJA

Kocianna KociannaJestem tłumaczką, od czterech lat mieszkam w Moskwie, nie ograniczając się jednak do przebywania wewnątrz obwodnicy. I chociaż „umysłem Rosji nie ogarniesz”, jak mawiał poeta – to ja ją trochę ogarniam :) 

RPA

Ewa DługołęckaOd 23 lat mieszkam w przepięknym Durbanie w RPA. Opuściłam Polskę wraz z mężem i dwoma córkami. Wraz z rodzina utrzymujemy polskie tradycje. U nas w domu rozmawia się po polsku. 

SZWAJCARIA

Ania PaszkowiakHumanistka, miłośniczka literatury, kociara, blogerka z lekkim piórem. Szwajcaria to jej aktualne i prawdopodobnie docelowe miejsce zamieszkania. Kocha podróże, zwiedziła i zamieszkiwała różne kraje Europy, do krainy serem i czekoladą płynącej sprowadziła ją miłość, również do jedzenia. 

SZWECJA

Szwedka z wyboruMam na imię Dorota i od ponad dziesięciu lat mieszkam w Szwecji – w obrębie Sztokholmu. To nie jest tak, że znalazłam się tutaj przypadkowo. Wybór Szwecji był wyborem świadomym i jednocześnie zrealizowaniem moich dziecięcych marzeń. Odkąd tylko pamiętam zawsze chciałam mieszkać w Szwecji….i nie pytajcie dlaczego, bo nie umiem Wam na to odpowiedzieć. Dzisiaj z perspektywy czasu, zarówno ja jak i mój mąż, twierdzimy że to przeznaczenie mnie tu skierowało :) Tak więc od prawie dziesięciu lat uczę się tej Szwecji, czasem jakby na pamieć, smakuję , doświadczam, chwilami odkrywam ją na nowo – ona cały czas mnie zaskakuje. To nie jest też tak, że straciłam kontakt z moją Polską – nie, ja zyskałam drugą ojczyznę – mój drugi dom. Polska na zawsze pozostanie na pierwszym miejscu. Ma przecież tyle cudownych miejsc, ludzi jak również wad, ale te ma też Szwecja 

TAJLANDIA

Ewa JonesKiedy opuszczałam Polskę kilkanaście lat temu, nigdy nie przypuszczałam, że rozpoczynam długoletnią podróż. Wtedy planowalam osiąść na stałe w Nowym Orleanie. Kilka lat później, będąc w Londynie, zrobiłam kurs Celta i zaczęłam uczyć angielskiego w różnych krajach. Chiny, Tajlandia, Brazylia, UK, znowu Tajlandia. Właśnie wróciłam tu po raz trzeci, tym razem z moim synkiem Alexem. Jak to się robi w Bankoku to zapiski z mojego życia codziennego, podróży, obserwacje z miejsc, które miałam okazję poznać. 

TURCJA

Olga LangPoznańska pyra od trzech lat mieszkająca na stałe w Stambule. Wielka fanka spotkań na plotki i turecką herbatę nad Bosforem. Od ponad dwóch lat opisuje swoje życie w Turcji z Turkiem i stara się zbierać przydatne informacje dla osób, które planują zamieszkać w Kraju Półksiężyca.

UKRAINA

Konstanty Chodkowski 

USA

Ewa Malcher – ChicagoLubię Chicago. Mieszkam w Wietrznym Mieście od 2004 roku,a od roku w dzielnicy która zwie się Uptown. Lubię kawę, internet, wschody i zachody słońca, króliki i psy, robić zdjęcia, pisać bloga, restaurację „Cousins” w Uptown, ciastka z białą czekoladą i orzechami macadamia, muzykę SENSE z Australi, gapić się na Jezioro Michigan, czytać książki, latać do Nowego Jorku… jeszcze trochę mogłabym wymieniać. Trochę też tęsknię za Tarnowskimi Górami… 
AnetaCuse – New YorkW USA mieszkam od 1999 roku. Z wykształcenia jestem anglistką (w Polsce) i informatykiem (w USA). Pracuję jako informatyk przy wdrażaniu systemów komputerowych do zarządzania kapitałem. Interesuję się kajakarstwem, turystyką, sportem, blogowaniem i zdrowym żywieniem. Uwielbiam zwierzęta. Lubię czytać i przebywać na łonie natury. 

WALIA

Anna w WaliiOd ośmiu lat mieszkam w niedużej Walii, kraju wiecznego deszczu, który wbrew powszechnej opinii nie jest częścią Anglii. Świat generalnie mało co wie na temat Walii; nawet Polacy którzy tu mieszkają często nie wiedzą jak pięknym jest miejscem. Tak więc ja wypełniam pracowicie niszę na rynku prowadząc fotoblog 

WĘGRY

Jeż WęgierskiJerzy Celichowski mieszka na Węgrzech od 1991 roku. Bloga Jeż Węgierski z podtytułem Moje zdziwienia budapeszteńskie prowadzi od grudnia 2004 roku. Jeż Jerzy okazjonalnie pisze również dla prasy, głównie polskiej. 

WŁOCHY

Agnieszka StokowieckaOd kilku lat mieszkam w jednym z najmniejszych regionów w Europie, czyli włoskiej Valle d’Aosta (Dolina Aosty). O tym pięknym, alpejskim regionie, położonym u stóp Mont Blanc, prowadzę również blog, z którego czytelnicy mogą się dowiedzieć wielu ciekawych informacji o kulturze, tradycjach, górskich szlakach, kuchni i życiu mieszkańców. 
BlankaAbsolwentka prawa oraz stosunków międzynarodowych. Przez lata związana z organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz praw człowieka. W wolnych chwilach pisze, podróżuje i fotografuje. Jej artykuły ukazują się na łamach polskiej i włoskiej prasy. Od 2002r. mieszka na stałe w Rzymie. Prowadzi bloga o podróżach po Włoszech – „Autostrada del Sole”