Kiedy zakończy się wojna w Ukrainie?

0
kiedy zakonczy sie wojna w ukrainie
kiedy zakonczy sie wojna w ukrainie

Kiedy zakończy się wojna w Ukrainie? Na to pytanie odpowiada ukraiński ekspert, emerytowany pułkownik Oleg Żdanow. Oto fragmenty wywiadu z nim.

Jest opcja, w której wszystko może się skończyć za kilka tygodni – jeśli ktoś w bunkrze zlikwiduje Putina. Wtedy w Rosji pojawi się nowa elita, rząd przejściowy, jakiś tymczasowy komitet ratowania Federacji Rosyjskiej… Wtedy Rosja może zgodzić się z nami, że całkowicie wycofa swoje wojska z naszego terytorium, zarówno z Donbasu, jak i Krymu.

Ta opcja jest możliwa, ale jej prawdopodobieństwo wynosi 50/50. Teraz jednak doświadczamy dopiero pierwszego etapu gorącej fazy i udało nam się powstrzymać ofensywę. Nie osiągnęliśmy jeszcze punktu kulminacyjnego.

Drugi etap to kontratak. Tu będzie najgoręcej, bo dużo trudniej jest walczyć w ofensywie niż w defensywie. Jeśli wróg będzie miał dość rezerw, będzie nam ciężko, ale ta gorąca faza wojny jeszcze przed nami.

Czy Rosja ma siłę – by kontynuować ofensywę przez miesiąc lub dłużej?

Według Centrum Strategii Obronnych na Ukrainę wjechało ok. 160 tys. personelu, czwarta część (ok. 40 tys.) to nie jednostki bojowe, ale Rosgwardia, OMON, SOBR, KORD, czyli misja policyjna. Liczyli na blitzkrieg i na to, że ustrój prawny Federacji Rosyjskiej będzie ustanowiony natychmiast, tak jak robią to teraz w Chersoniu, Berdiańsku itp.

Jeżeli wyrządziliśmy do 30% strat w formacjach wroga,  to pozostałe jednostki mogą dość skutecznie opierać się w wojnie pozycyjnej. Niestety Rosja może uciec się do opcji zamrożenia konfliktu.

Czy Zachód jest zainteresowany jak najszybszym zakończeniem wojny?

Zachód jest zainteresowany przedłużaniem wojny do czasu osiągnięcia własnych celów. Pierwszym celem jest zmiana reżimu politycznego w Rosji, drugim niewypłacalność i załamanie jej gospodarki, tak aby Rosja pozostała wyłącznie dodatkiem surowcowym.

Dopóki to wszystko się nie wydarzy, niestety będziemy kontynuować wojnę.

To jest też dobrym wyjaśnieniem, dlaczego nie otrzymujemy obrony powietrznej ani lotnictwa. Widzą, że dobrze sobie radzimy własnym kosztem i dlatego nie spieszą się z przekazywaniem broni. Amerykanie czekają, gdy sytuacja będzie krytyczna, natychmiast dostaniemy to co potrzebne by chronić nasze niebo.

Chiny

Choć Chiny pozostają neutralne, czekają na rezultat walk. Niestety Ukraina okazała się najważniejszym narzędziem w walce z militarnym potworem, imperium zła – Federacją Rosyjską. Szkoda, że Waszyngton i Pekin ​​rozwiązują swoje geopolityczne problemy naszą krwią.

Chiny czekają, aż Rosja przyjdzie z prośbą, żeby coś kupić, pożyczyć trochę pieniędzy. Chiny bardzo skorzystają na osłabieniu Rosji. Też chcą uczynić z Rosji swój surowcowy dodatek.

Nawiasem mówiąc, rosyjski szantaż nuklearny mógł zostać powstrzymany tylko dzięki pozycji Chin. Ponieważ Pekin powiedział, że sprzeciwia się rozmowom o broni jądrowej –  Moskwa natychmiast poszła w historie – o broni chemicznej i bakteriologicznej.

Chiny i Zachód będą wielkimi konkurentami pod względem podziału Rosji i absorpcji jej zasobów. Będą potrzebować mniej lub bardziej kontrolowanego rządu i gwarancji bezpieczeństwa dla swoich firm, które będą przyjeżdżać do Rosji, inwestować pieniądze w rosyjskie surowce. To jest przyszłość Rosji.

Myślę jednak, że wojna w Ukrainie nie potrwa kilku lat, a kilka miesięcy. Zaryzykowałbym sugestię, że do września da się ją zakończyć. Cały wywiad  z ukraińskim ekspertem, emerytowanym pułkownikiem Olegiem Żdanowem tutaj, bardzo polecamy.

Marek Bart


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy:

Wszystkie wyświetlenia strony:


Poprzedni artykułJak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Następny artykułCzym są i jak działają herbatki konopne ?
Blogerzy.org
Wpisy redakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj